Biyografi

Ahmet Kutsi Tecer Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Ahmet Kutsi Tecer Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Ahmet Kutsi Tecer Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet
İlk şiirlerini darülfünunda öğrenci iken yazan Ahmet Kutsi Tecer. hececilerin etkisindeydi. Bir süre sonra kendi kişiliğini buldu. Hafif bir sembolizm havası içinde, folklordan ve halk şiirinden ilham alan manzumeler yazdı. Duygusal aşk şiirleriyle tanındı. Bunun yanında memleket manzaralarını ve gerçeklerini aynı duygusallıkla şiirleştirdi. Hiç alafrangalık kokmayan, bütünüyle yerli zevke yönelik eserlerinde gerçek bir rahatlık ve sadelik bulunmaktadır. Ömrünün ikinci yarısında folklor çalışmalarına ağırlık verdi. Aşık Veysel’i ilk keşfeden de odur. Folklordan ve halk şiirinden kaynaklanarak, Köroğlu’nun hayatını oyunlaştıran tiyatro denemesine girişti. Sonraları bu dalda çok daha başarılı ürünler verdi.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı