Kitap Özetleri

Ahmet Kutsi Tecer Köşebaşı Özet

Ahmet Kutsi Tecer Köşebaşı kitabı hakkında bilgi. Köşebaşı kitabı içeriği, konusu, kahramanları, ana düşüncesi, Köşebaşı oyunu özeti

KÖŞEBAŞI

Ahmet Kutsi Tecer’in oyunu (1947)
İstanbul’un eski semtlerinden Rüstem paşa mahallesinde, üç yol ağzı bir köşe başında sabaha karşı başlayan, üç perde iki tabloluk oyun, geceye kadar o gün boyu, türlü tip ve dertleri, bakkal-kahveci çekişmeleriyle bir mahallenin toplu hayatını sergiliyor. Yirmi yıl İstanbul’dan uzakta yaşamış, o yüzden kimsenin tanımadığı, kırk yaşlarında bir yabancı, hasta babası Macit Bey’in o sabah öldüğünü duyduktan, cenazesinin götürülmesini de sessizce seyrettikten sonra, bir süre civarda ve kahvede oyalanır, hava kararırken, gene kendini tanıtmaksızın, köşe başından uzaklaşır.
Ortaoyunu tekniğine yakın bir yerlilik içinde düzenlenmiş ve şiirli bir dille yazılmış olan eser, tiyatromuzun en başarılı örneklerinden biridir. Basıldığı yılda İstanbul’da Şehir Tiyatrosu’nda ilk temsilinden bu yana, çeşitli yerlerde sık sık sahneye kondu, Nüvit Özdoğru tarafından İngilizceye de çevrildi (The Neigbourhood, Ankara 1964).
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı