Biyografi

Ahmet Muhip Dıranas Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet)

Ahmet Muhip Dıranas Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Ahmet Muhip Dıranas Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa bilgi.
Ahmet Muhip Dranas, Hecenin Beş Şairinden sonra gelişen ve genel olarak ağırlığını heceden alan Cumhuriyet dönemi şairlerini, 1940 kuşağına bağlayan köprülerden biridir. Kendisinden pek az yaşlı olan Ahmet Hamdi Tanpınar ve Ahmet Kutsi Tecer’in sade dili ve esnek heceyi esas alan şiir-nazım anlayışını izleyenlerdendir.
Konu ve ana temalarda da bu iki şairin yolundan gitmekle birlikte, anlam bakımından onlardan biraz daha kapalı ve ruh bakımından sembolizme yöneliktir. Kendisi hemen bütün eserlerinde ses kadar şekil güzelliğine de önem vermiş, insanın iç dünyası gibi yurt ve tabiat güzelliklerinin de iç dünyasına inmeyi amaç edinmiştir. Zaman zaman Türk halk şiirinden de esinlenmiş, fakat bu kaynaktan derlediği ilhamları kendi sanat potasında eritmiştir. Şiir dışında tiyatro ile de meşgul olmuş, sayıca az, lakin değerce üstün birkaç örnek vermiştir. Çağdaş şiirimizin daima mütevazı bir ortam içinde gözüken gerçek değerlerinden birisidir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı