Biyografi

Ahmet Paşa Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Ahmet Paşa Edebi Kişiliği Hakkında Kısaca Özet

Ahmet Paşa, on üçüncü yüzyılda Hoca Dehhani ve on dördüncü yüzyılda Ahmedi ile başlatılıp geliştirilen Anadolu Türk edebiyatının başka bir deyimle divan edebiyatının başlıca geliştiricilerinden biridir. Aynı yüzyılda yaşamış bulunan Şeyhi ve Necati ile birlikte bu edebiyatın ilk temsilcileri arasında yer aldı. Türk şiirine hızla dolmakta olan İran şiiri ve onun ana mazmunlarının etkisini belirli bir ölçüde göğüsledi. Meselâ, daha sonraları oluşmaya başlayacak olan, İstanbul Türkçesinin ilk temellerini atanlar arasında yer aldı.
Türk şiirinin nazım birimi bulunan dörtlükler unutulmak üzere iken murabba adı ile bu nazım birimini edebiyatımıza yeniden kazandırdı. Nitekim onun bu çabası ilerde Baki’de daha da gelişecek ve on sekizinci yüzyılda Nedim’de şarkı olarak dilimize ve geleneklerimize ve iyiden iyiye yerleşecektir. Ahmet Paşa’nın şiirlerinin bir başka özelliği de, bunlarda hiç bir tasavvuf izine rastlanılmaması ladini denilen, dindışı konulardan oluşmasıdır. Aşkı, tabiat, dünya güzelliklerini işleyen gazelleri ince ve seçkin bir lirizmle doludur. Tek eseri kaside ve gazellerini içeren Divan’ıdır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı