Biyografi

Ahmet Rasim Edebi Kişiliği ve Eserleri

Ahmet Rasim Edebi Kişiliği

Ahmet Rasim; öykü, roman, anı, fıkra, inceleme ve araştırma alanlarında yüzü aşkın eser vermiştir. Şiirleri, gazete ve dergilerde kalmış yazıları da vardır. Roman adıyla basılan eserleri genellikle birer uzun öyküdür. Yaşamdan alınan konular, romantik bir tutumla işlenmiştir. Asıl başarısını fıkra, söyleşi, anı türlerindeki eserlerinde gösterir. Çocukluk yıllarından başlayarak kaleme aldığı anılarında ve fıkralarında renkli, canlı bir anlatımla bir dönemin panoramasını verir, toplumsal yaşayışın çeşitli yönlerini yansıtır.

Ahmet Rasim Eserleri, Kitapları

Roman: Kitâbe-i Gam.

Öykü: İlk Sevgi, Bir Sefilenin Evrâk-ı Metru-kesi, Meyl-i Dil, Afife, Tecrübesiz Aşk, Asker Oğlu, Ömr-i Ebedî, Hamamcı Ülfet, Fuhş-i Atik.

Anı, fıkra, makale, gezi: Gecelerim, Makalât ve Musahabât, Şehir Mektupları, Tarih ve Muharrir, İki Hatırat Üç Şahsiyet, Romanya Mektupları, Cidd-ü Mizah, Eşkâl-i Zaman, Muharrir Şair Edip, Gülüp Ağladıklarım, Muharrir Bu Ya, Falaka, Ramazan Sohbetleri.

Tarih: Resimli ve Haritalı Mufassal Osmanlı Tarihi, İstibdattan Hakimiyet-i Millîyeye.

Agâh Sırrı Levend’in, “Ahmet Rasim” (1965) adlı çalışmasında yazarın eserleri ve yaşamı incelenmektedir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı