Biyografi

Ahmet Remzi Akyürek Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgi

Ahmet Remzi Akyürek kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi.
Türk Mevlevi şairi ve yazarı (Kayseri 1872-İstanbul 1944). Kayseri mevlevihanesi şeyhi Ataullah Efendinin oğlu olan Ahmet Remzi Akyürek, öğrenimini Kayseri’de yapıp, rüştiyeyi bitirdikten sonra babasından ve eniştesi Göncüzâde’den İslâm bilimleri alanında ders gördü. Müridzâde’den icazet alarak İstanbul’a gelip (1892) bir yıl kadar Divan-ı Muhasebat kaleminde çalıştı. Kayseri’ye dönüp, idadide ahlak ve ulûm-ı diniye dersleri verirken, Mevlevihane de, medrese öğrencilerine Farsça, mesnevi ve tasavvufun ana yapıtları sayılan İran klasiklerini okuttu. Kastamonu, Halep (1913) Mevlevihanelerinde şeyhlik yapıp, Üsküdar Mevlevihanesi şeyhliğine getirildi. Tekke ve zaviyelerin kapatılması üstüne (1925), Üsküdar Selimağa kütüphanesi baş memurluğuna atandı.
Ahmet Remzi Akyürek, daha çok tasavvufla ilgili yapıtlarıyla tanınmış, şiirlerinde de tasavvuf temalarını işlemiş, divan geleneğine bağlı şiirlerinin bir bölümü yayınlanmıştır.
Ahmet Remzi Akyürek Eserleri, Kitapları
Başlıca yapıtları: Bergüzar (şiirler, 1911). Münâcât-ı Hazret i Mevlana (Mesnevi’deki münacatları kapsar, 1917), Mevzun Kavaid-i Farisi, Tuhfe-i Remzi (Farsça öğretmek amacıyla yazılmış manzum sözlük).
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 222

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı