Biyografi

Ahmet Vefik Paşa Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Ahmet Vefik Paşa Hayatı Kısa  (1823 – 1891)

 Ahmet Vefik Paşa kimdir, Ahmet Vefik Paşa kısaca hayatı (Biyografisi), eserleri, kitapları hakkında kısa  bilgi

İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Mühendishane-de yaptıktan sonra, Paris Elçisi Reşit Paşanın çevirmeni olan babasının yanına gitti. Üç yıl Paris’te Saint-Louis Lisesinde okudu, İstanbul’a dönüşünde Tercüme Odasına atandı. Sonra iç ve dış memurluklarda yükselerek Tahran büyük elçisi, Encümen-i Daniş azası, Muhakemât Dairesi reisi, Paris elçisi, Evkaf nazırı, Darülfünun “Hikmet-i Tarih” öğretmeni, iki kez Maarif nazırı, Mebusan Meclisi reisi, Bursa valisi, iki kez de sadrazam oldu. Son görevinden İstanbul’da ölümüne kadar geçen dokuz yıl boyunca, Rumelihisarı’ndaki yalısına çekilerek kendini bütünüyle bilim ve edebiyata verdi.

Görevlerinden uzaklaştırılıp boş kaldıkça kendini edebiyat ve bilim çalışmalarına veren Ahmet Vefik Paşa, Tanzimat Dönemi’nde milliyetçilik ve Türkçülük akımlarının ilk büyük temsilcisi oldu. Avrupa’da gelişen Türkoloji hareketlerine paralel olarak bizde de dil, tarih ve folklor çalışmalarına çığır açtığı gibi, Moliere komedilerinden yaptığı 16 başarılı çeviri ve uyarlama ile Tanzimat tiyatrosuna önemli hizmetlerde bulundu. Vali olarak kaldığı dört yıla yakın süre içinde Bursa’da kurduğu tiyatronun her bakımdan gelişmesi, halkta tiyatro sevgisinin kökleşmesi için çalıştı.

Ahmet Vefik Paşa Eserleri

Türk dili ve tarihi üzerine çalışmaları: Mümtebât-ı Durub-ı Emsâi, Hikmet-i Tarih, Fezleke-i Tarihî Osmanî, Şecere-i Evşâl-i Türk, Lehçe-i Osmanî.

Oyun – manzum çeviri: Savruk, Adamcıl, Kocalar Mektebi, Kadınlar Mektebi, Tartüf, Okumuş Kadınlar.

Düz yazı çeviri: İnfial-i Aşk, Don Civani, Dudu Kuşları.

Uyarlama: Azarya, Yorgaki Dandini, Zor Nikahı, Zoraki Tabib, Dekbazlık, Tabibi-i Aşk, Meraki.

Öteki çevirileri: Hernani (V. Hugo), Hikâye-i Hikemiyye-i Mikromega (Voltaire), Telemak Tercümesi (Fenelon), Cil Blas (Le Sage).

Sevim Giray’ın “Ahmet Vefik Paşa” adlı eseri, yazarı, yaşamı ve eserleriyle tanıtmaktadır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı