Biyografi

Aka Gündüz Hakkında Kısaca Bilgi

Aka Gündüz Hayatı Kısa  (1886 – 1958)

Aka Gündüz kimdir, Aka Gündüz hayatı (Biyografisi) ve eserleri hakkında bilgi

Selânik’te doğdu. Asıl adı Emin Ali’dir. Kuleli Askerî Lisesini bitirdi. Harp Okulundaki öğrenimini yarıda bıraktı. Bir süre Paris’te hukuk ve güzel sanatlar öğrenimi yaptı. II. Meşrutiyet’ten sonra İstanbul’da gazeteciliğe başladı. Millî Edebiyat akımı içinde yer aldı. istanbul’un işgali üzerine Malta’ya sürüldü. Cumhuriyetten sonra Ankara milletvekili oldu. Ankara’da öldü.

Aka Gündüz, halkın acılı yazgısını dile getiren yalın, sıcak bir dille yazdığı romantik-gerçekçi ve popüler romanlarıyla tanındı.

Aka Gündüz Eserleri, Kitapları

Roman: Dikmen Yıldızı, Odun Kokusu, Bir Şoförün Gizli Defteri, İki Süngü Arasında, Üvey Ana, Aşkın Temizi, Zekeriya Sofrası, Mezar Kazıcılar, Yayla Kızı, Eğer Aşk, Bir Kızın Masalı.

Öykü: Türk Kalbi, Kurbağacık, Bu Toprağın Kızları, Hayattan Hikâyeler.

Oyun: Muhterem Katil, Yarim Osman, Mavi Yıldırım.

Şiir: Bozgun.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı