Bilgi Dünyası

Akademi Nedir Kısaca Bilgi

Akademi nedir,Akademi ne demek, sözlük anlamı tanımı. Akademi hakkında kısa özet bilgi. Akademi amacı, görevleri, yapısı hakkında kısaca bilgi.
Akademi Güzel sanatlar öğretimi yapan kurum. Akademilerin kökeni, Eflatun’un Atina yakınında, ders verdiği Akad-hemos bahçesine dayanır. Eflatun İ.Ö. 398’de kurduğu okulda, eğitim ve araştırmanın bir arada yürütüleceği, çeşitli dallardan uzmanları ve öğrencileri çatısı altında buluşturacak merkezi  bir kurum oluşturmayı hedef almıştı.
Üç ana bölümden (matematik, astronomi ve hukuk) oluşan kurumun bünyesinde ayrıca, bir yönetim yapısı, kütüphane ve bahçe vardı. Bahçenin eski sahibi Truva savaşı kahramanlarında Akadhemos olduğundan, onun adıyla anılırdı.
Okulda Eflatun’un yanı sıra, yaşlı matematikçi Knidoslu Eudoksos ve Aristoteles, Sokrates gibi genç felsefe öğretmenleri ders vermekteydi. Bizans imparatorunun buyruğuyla kapatılıncaya kadar etkinliğini sürdüren bu akademi örnek alınarak, Rönesans’ta Fransa ve İtalya’da şair ve sanatçı topluluklarının oluşturdukları çok sayıda akademi ortaya çıktı. 1440’ta; Floransa’da kurulan Eflatun Akademisi (Accademia Platonica), Rönesans döneminin en ünlü akademisiydi. Bu okulda Eflatun felsefesinin yanı sıra, İtalyanca’nın özgünleştirilmesiyle ve Dante’yle ilgili dersler veriliyordu.
1635’te kurulan; etkinliğini günümüzde de sürdüren Fransız Akademisinin  kuruluş amacı, sanat ve bilim diline uygun arı, kusursuz bir dil oluşturacak biçimde, Fransızca’nın gözden geçirilmesiydi. 1662’de kurulan İngiliz Krallık Derneği (British Royal Society) gibi bilimsel araştırmaların gelişmesini gerek tartışma platformu yaratarak, gerekse burslar vererek destekleyen kuruluşlar da akademi özellikliydi. 
Akademiler, hemen her yerde aynı zamanda birer yüksekokuldur. Bizde özellikle Güzel Sanatlar Akademisi bunun örneğidir. 1851’de kurulan Encümeni Dâniş, Cumhuriyet döneminde kurulan Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Türk Hukuk Kurumu da akademi niteliğinde kuruluşlardır.
Yabancı ülkelerin çoğu sanat ve bilimle uğraşan akademilere sahiptir. Berlin Bilimler Akademisi, Belçika Krallık Akademisi, Londra Kraliyet Akademisi, Stockholm Kraliyet Bilimler Akademisi, San Luca Roma Akademisi, Polonya Bilimler Akademisi, Papalık Bilimler Akademisi, Türkiye’de Gülhane Tıp Akademisi, S.S.C.B. Bilimler Akademisi gibi.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı