Kültür

Akarsu Nedir

AKARSU bir kaynaktan doğup akarak deniz ya da göl gibi toplu sulara kavuşan su.
Akarsuyun kaynağı genellikle yeraltından çıkan sulardır (göze. pınar). Ama yüksek dağlardaki karların erimesinden de akarsular oluşur. Akarsuyun en küçüğüne dere denir. Dereler çayları, çaylar ırmakları oluşturur. Akarsuyun aktığı çukur yola yatak, kabardığı duruma taşkın ya da sel denir.
Irmakların hepsi denizlere ya da göllere ulaşmayabilir. Çöl bölgelerinde oluşan bazı ırmaklar çölde ilerledikçe, gücünü yitirip soğularak sonunda kaybolur. Akarsu çok mil taşıyorsa, denize döküldüğü yerde biriken millerden çatalağızlar (delta) oluşur. Akarsuların verdileri (debi) ve düzenlilikleri (rejim) iklime, yani yağışların yıllık dağılımına bağlıdır. Ekvator bölgelerinde bütün yıl yağış olduğu için buralardaki ırmakların rejimi düzenlidir. Yazı kurak geçen bölgelerdeyse, ırmaklar yağış mevsiminde coşar, kurak mevsimde soğulurlar.
Akarsular çeşitli yönden insanlara yarar sağlar: Sulama, ulaşım, su ürünleri, barajlar, vb. Bazı büyük ırmaklar kamîll.ırlj birbirine bağlanarak, önemli ulaşım yolları haline getirilmiştir. Barajların arkasında biriktirilen sulardan da büyük ölçüde elektrik enerjisi elde edilmektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı