Nedir

Akçe Nedir, Ne Demek, Anlamı

Akçe nedir, sözlük anlamı nedir. İlk akçe kim tarafından ne zaman bastırıldı. Akçe hakkında kısaca bilgi.

Akçe. Gümüş para. Beyaz sikke anlamına gelen akça, ilk kez Osmanlı padişahlarından Orhan Bey zamanında 1328’de Bursa’da bastırılmıştır. Gümüş olan para, o zamana kadar kullanılan bütün İslam paralarındaki dirhem ve dinar usulünden farklı idi. Bu nedenle “Akça-i Osmani” adı verildi, ilk akçanın bir yüzünde kelime-i şahadet diğer yüzünde Orhan halledallah-ü mülheku yazılı idi.

Akçalara tarih, ilk kez Yıldırım Bayezid döneminde konulmuştur. Bundan sonra da genellikle padişahların tahta çıkış tarihi, basım tarihi olarak kullanılmıştır.

Akçalara tuğra Süleyman Çelebi adına basılan sikkede konmuş, bu durum üç asır kadar bazı gümüş ve bakır paraların üzerine tuğra konulmak suretiyle sürüp gitmiştir. II. Mustafa zamanından sonra tuğra bütün paralara konmuştur. Paralar üzerinde basım yerini göstermek de Yıldırım’ın oğulları döneminde başlamıştır.

Yavuz ve Kanuni zamanında yeni fetholunan yerlerde de darphaneler açılmıştır. Ancak buralarda basılan paraların resim ve tarzları aynı olmadığından piyasaya birbirinden farklı paralar çıkmıştır. Akçaların oranlarının sürekli değiştirilmesi yeniçeri ayaklanmalarına bile neden olmuştur.
1687 yılında II. Sultan Süleyman zamanında Osmanlı akçalarında düzeltme ve değişiklik yapıldığı sırada akça yöntemi bırakılarak Kuruş yöntemine geçilmiştir. Kuruş yönteminde askatlar bakırdan yapılan mangır, katlar ise altın sikkelerdir.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı