Nedir

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir

 Akciğer Kanseri belirtisi ve tedavisi hakkında bilgi.

AKCİĞER HASTALIKLARI. Akciğerde görülen hastalıklar. Akciğerin görevini yerine getirememesi veya anatomik etkiler sonucu ortaya çıkar. Ayrıca, doğuştan da görülen bazı akciğer hastalıkları vardır.

Genellikle bu hastalıklar, öksürük, göğüste ağrı, nefes darlığı, cerahatli balgam, morarma, hafif ateş ve genel durumun kötü olmasıyla kendilerini belli ederler.

Akciğer hastalıklarının başlıcaları: Bronşit, bronşiektazi, anfizem, plorezi, pnömoni, tüberküloz, kanser gibi hastalıklardır.

AKCİĞER KANSERİ.

Akciğerde anormal bir doku gelişmesi gösteren, çabuk büyüyen ve yayılan kötü huylu tümör. Daha çok yaşlılarda rastlanır. Büyük kentlerde yaşayan fazla sigara içen bir kişinin hiç sigara içmeyen insana oranla yirmi defa daha fazla kanser olma ihtimali vardır. Yapılan belirlemelere göre, asfalt, naftalin, nikel, bakır, krom, amyant, uranyum ve kobalt madenlerinde çalışan işçilerin akciğer kanserine daha çok yakalandıkları görülmüştür.
Akciğer kanserinin genel belirtileri, öksürük, hafif göğüs ağrısı, kan tükürme ve hafif ateş şeklinde görülür. Hasta, zamanla kilo kaybeder, çok çabuk yorulur. Ancak hekim kontrolünde diğer hastalıklar da çıkabilir.
Kanser, vücudun neresinde olursa olsun hücrelerden başlar. Kanserleşen hücrelerin üremesiyle kanser dokusu meydana gelir. Yanlarındaki normal hücrelerin yavrulamasını engelleyen normal hücreler, kanserli hücrelerin yavrulamasını engelleyemezler. Kanser hücreleri düzensiz, dengesiz ve sınırsız ürerler. Akciğerde kanserleşen hücreler, normal hücreleri iterek, sıkıştırarak, yok ederek gelişmeye başlarlar.
Erken ve uygun tedavi yapılmayan kanserlilerde bir süre sonra ilk üreyen ur ile aynı yapıda yeni urlar kendini gösterir. Akciğer kanserinde ur (tümör), çekilen göğüs röntgeninde görülebilir. Tomografi yapılırsa kesin sonuç alınır. Kanser tedavisinde başarıya ulaşmak, hastalığı erken tanımak ve her türlü uygun metodları hastaya tatbik etmekle mümkündür. Sessiz ilerlediği için geç farkına varılır. Hastalık erken bulunursa, ameliyat iyi sonuç verir. Urun çıkarılması hasta için yararlıdır. Akciğer kanserinde ameliyatla tedavi, kanser çevresindeki sağlam dokudan mümkün olduğu kadar geniş bir bölüm ile en erken metastaz yapması ihtimali olan lenfa düğümlerinin de beraber çıkarılması şeklinde olur. Ameliyattan önce ve sonra ilaçla tedavi yapılması, ışına duyarlı kanserlerde de ışınlama yapılması, hastalığın başka yerlere atlamasını (metastazları) önlemek için yararlıdır.
 
 
 
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı