Kültür

Akd-u Hall Nedir

Orijinali düzyazı şeklinde ortaya konmuş bir eseri, nazma çevirip söylemeye “akd”; bir şiiri veya manzum bir eseri düzyazı biçimine getirmeye de “hail” denir. Edebiyatımızda akd’den çok hail örneklerine rastlanır. Fuat Köprülü ve Orhan Veli’nin Nasrettin Hoca Fıkraları’nı nazmen ifade ettikleri çalışmaları akd’in; Abdülbaki Gölpınarlı’nın Mevlana’nm Mesnevisini ve Divan-ı Kebirini düzyazıya çevirerek yayımladığı kitaplar da hall’in güzel örnekleridir.
“Bir yere misafir gidilirken eli boş gidilmez. İlahî! Ben de boş gelmedim, suç getirdim. Getirdiğim, dağların çekemediği ağır bir yüktü. Ben onu iki kat sırtımla taşıdım ve getirdim.” şeklindeki yazı parçasını, Tâhir’ül-Mevlevî, akd yaparak nazmen şöyle ifade eder:
Eli boş gidilmez gidilen yere Rabbim, boş gelmedim, ben suç getirdim Dağlar çekemezken o ağır yükü İki kat sırtımla pek güç getirdim.
Kaynak: Edebiyat Terimleri Sözlüğü

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı