Nedir

Akik Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir

Akik taşı nedir, nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir.
Çok sert, kısmen saydam kalsiduan çeşidi. Uzun süre kuyumculukta kullanılmış olan akik, çeşitli renklerde olur. Bileşimi ve fiziksel özellikleri kuvarsinkiyle aynıdır. Silisyum clioksitten oluşmuştur; sertliği 7, görüntüsü cam pırıltılı, özgül ağırlığı 2,60 ‘tır. Üstündeki renkli halkalar, oluşumu sırasında eklenmiş demir hidroksit katışıklardır. Şerit sayısı az ve belirginse “oniks” diye adlandırılır.
Günümüzde daha çok kül tablası, şemsiye sapı, tespih, vb. yapımında kullanılmaktadır. Hafif gözenekli olduğu için, metal tuzlarıyla etkileştirilmesi sonucunda çok çeşitli renklerde akikler elde edilmektedir.
Eskiçağ’da, akikten yapılmış bir süs eşyası takan insanın tanrılar tarafından sevileceğine, bu sayede düşmanlarını yeneceğine, zengin olabileceğine inanılmıştı. Ayrıca beyaz akiğin uykusuzluğu geçirdiği yolunda da bir inanç vardı.
Dünyanın en büyük akik yatakları Almanya’da Eder ve Oberstein’de ayrıca, Brezilya ve Uruguay arasında kalan Rio Grande de Sul bölgesindedir.
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 212

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı