Kitap Özetleri

Akile Hanım Sokağı Kitap Özeti

Akile Hanım Sokağı Romanı, Akile Hanım Sokağı Kitabı İçeriği Konusu, Kitapta Geçen Olaylar, Kahramanlar ve Karakterler
Romana adını veren sokak, İstanbul’da Lâleli’dedir. Olayın geçtiği 1955 yıllarında bu sokakta eski, ahşap evlerle kâğir, beton yeni binalar garip ve çelişkili bir mimarî oluşturuyordu. Belçika eski sefiri Samim Akyürek’in bu sokaktaki eski konağına, Ankara’dan yeğeni Nermin’le Dışişleri’nde görevli kocası Tarık konuk gelirler. Tarık Roma’ya gider, Nermin İstanbul’da kalır, dayısının dostlarıyla gezintilere çıkar, eğlence yerlerine gider, İstanbul’daki toplumsal değişmeleri yakından tanır. Konağın karşısındaki evde Akile Hanım oturmaktadır; Akile Hanım’ın üstünde bir doktor ve yardımcısı Tıp Fakültesinde öğrenci Gülbeyaz vardır. Gülbeyaz’ın, Samim Bey’in bir başka kadından doğma kızı olduğu sonradan anlaşılır.
Yazar, o yılların moda dans gösterileri rock and roll ile striptease’i sembol olarak kullandığı romanda, toplumdaki dengesizliği, ve Batı’ya yüzeyden öykünmemizi eleştiriyor.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı