Nedir

Akita Köpek Irkı Nedir? Özelliği Nedir

Akita Köpek Irkı Nedir, Özellikleri Nelerdir
Japonya kökenli bekçi köpeği ırkı. Yüksek, sağlam bedenli, dik kulaklı, kıvrık kuyruklu bir köpek olan akitanın omuzdan yere yüksekliği 61-71 cm, ağırlığı 35-55 kg’dır. Koku alma duyusunun, güçlülüğü ve dayanıklılığıyla tanınır. Dişisi, bir doğumda yedi-sekiz yavru yapar.
Yüzyıllar boyunca Japonya’da yalnızca soylularının yetişmesine izin verilen akita, günümüzde dünyanın her yerinde bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. 1931’de Japon hükümeti tarafından “ulusal anıt” ve “ulusal hazinelerden biri ilan edilmiştir.
Güçlü bekçi köpeği akita, Japonya’da lahitler üstünde kabartmalarına rastlanan küçük bir Japon köpeği ırkından türetilmiştir.
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 212

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı