Nedir

Akadlar Kimdir? Akad Uygarlığı Hakkında Bilgi

Akadlar Kimdir, Tarihleri ve Akad Uygarlığı Hakkında Bilgi
Mezopotamya’da bir kentin ve bir krallığın adı.
İ.Ö. 2300’e doğru Sargon’un kurduğu Akad Krallığı, aşağı yukarı yüz elli yıl boyunca Mezopotamya’ya egemen oldu; dönem dönem, doğuya ve batıya uzanan toprakları da vergiye bağladı. Sargon’dan sonraki başlıca kralı Naram Sin, topraklarını daha da genişlettiyse de, oğlu Şarkali Şarvi’ni öldürülmesinden (2160’a doğru) sonra, krallık yavaş yavaş parçalandı ve 2125’e doğru ortadan kalktı. İ.Ö. 2000’den başlayarak Babil hükümdarları, çoğunlukla Sümer ve Akkad kralı unvanını taşıdılar.
Bilinen ilk yazılı Sami lehçesi Akadca’yı konuşan Akadlıların, dinsel ve toplumsal kurumları da, güneydeki Sümerlerden kesinlikte ayrıydı. Bununla birlikte, Sümerlerin daha eski ve daha karmaşık uygarlığından pek çok uygarlık öğesini alarak (çivi yazısı, siyasal örgütlenmenin bazı yönleri) kendilerine uyarlamışlardı.
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 212

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı