Nedir

Akordiyon Nedir Kısaca Bilgi

Akordiyon nedir, özellikleri ve kısaca tarihçesi hakkında bilgi.
Akordiyon, körükler (ortada) tarafından yaratılan bir hava akımının, akortlu metal telleri titreştirmesiyle ses çıkartan bir çalgıdır. Sağ el klavyede melodinin notalarını çalarken, sol el de düğmelere basarak armoniyi sağlar.
Akordiyon: Bir körüğü harekete geçirmekle yaratılan hava akımının etkilediği serbest metal dillerinin titreşmesiyle ses çıkaran havalı çalgı. Bir ya da iki kılavuz ile bir körükten oluşan akordiyonda, serbest metal dillerin titreşmesi, klavyenin tuşlarına basmakla sağlanır.
Akordiyon 1829’da Viyanalı bir org yapımcısı tarafından tek klavyeli (üstünde sağ el tuşlarının bulunduğu’olarak yapılmış sol el tuşları 1829’da eklenmiş, 1940’ta daha da geliştirilerek “konser akordiyonu” yapılmıştır. Aslında bir halk çalgısı olan akordiyonun, klasik repertuvardaki yeri kısıtlıdır.
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 213

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı