Nedir

Akrep Nasıl Bir Hayvandır? Nerelerde Yaşar?

Akrepler takımından eklembacaklı hayvanların ortak adı. Akrepler ucu iri bir kıskaç biçiminde pedipalplarıyla ve bedenlerinin iki bölümlü olmasıyla ayırt edilirler. Söz konusu iki bölümden öndeki, yedi boğumlu, arkadaki beş boğumludur (ucunda sivri iğne ile zehir bezleri yer alır).
Akrepler genellikle sıcak ve tropikal iklimli bölgelerde (Türkiye’de genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde) yaşarlar. Boyları 10-12 cm’yi bulabilir. Gündüzleri taşların altında, duvar çatlaklarında geçirir, gece ortaya çıkarlar. Son derece yırtıcı, etçil hayvanlardır; pedipalplarıyla yakaladıkları avlarını, iğnelerinden akıttıkları zehirle öldürürler. Böcekler ve örümceklerle beslenirler.
Akrep türlerinin çok azının zehri öldürücüdür; bununla birlikte tümünün sokuşu acı verir. ABD’de yaşayan Centruroides sculpturatus türünün zehiriyse öldürücüdür. Akrep sokmasına karşı çeşitli serumlar geliştirilmiştir.
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 213
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı