Kitap Özetleri

Akrep Üretim Çiftliği Kitap Özeti

Akrep Üretim Çiftliği Kitap Özeti. Akrep Üretim Çiftliği kitabı içeriği, konusu, hakkında kısaca bilgi. Akrep Üretim Çiftliği Özet

Nevzat Üstün’ün hikâye kitabı (1968) Altı hikâye.
Kitabın en korkunç hikâyesi, kitaba adını veren hikâyedir. Bir güney-doğu kentinde bereketli bahar yağmurları peşinden çoğalmış akreplerin önünü almak için Belediye, getirilen akrep başına on kuruş ödemektedir. Çoluk-çocuk yoksullar, akrep avına koyulurlar. Akreplerin azalmava başladığı sırada şaşırtıcı bir haber duyulur: Yoksullar mahallesinden Ali, Belediye’ye bir günde yüz altmış akrep götürmüştür. Ali’nin yakaladığı akreplerin sayısı her gün daha da artar. Ali’lerin komşusu Mustafa Güler bu işte bir bityeniği sezerler, çünkü Ali sokak sokak dolaşıp akrep avlamamakta, evden dışarı çıkmamaktadır. Mustafa’nın karısı, Ali’lerin gezmeye gittikleri bir gün gizlice evlerine girer. Araştırma sırasında Ali’nin ahırını, akrep üretim çiftliği yapmış olduğunu görür. Kadın, beş on para kazanmak hırsıyla toplamaya başladığı akreplerin saldırısı yüzünden, ahırda feci şekilde ölür.
Elmalık Bekçisi hikâyesinde saralı bir ihtiyarın elmalık sahibi tarafından ödenmeyen hakkı, dövülüp kovuluşu; Anadolu’da Kentli Bir Kız’da Develi ilçesine gelen Tekel müdürünün 23 yaşındaki baldızının cinsel merak ve istekleri, Nazife’de bir evlâtlığın evin erkeklerinin hayvanca arzularına kurban gidişi, Büyük Kente Dönüyorum’da ilkokulu Develi’de bitirdikten sonra okumaya İstanbul’a gönderilmiş bir çocuğun (Kentli Bir Kız hikâyesindeki erkek çocuk gibi yazarın kendisi olabilir) yeni okulunda alaya alınışı, Bir Küçük Yağmur’da ise sonradan görme bir zenginin, sokakta rastladığı fakir bir kızı evine getirerek bu “iyilik severliği”ni hemen dostlarına duyurmak isteyişi, fakat kızın kaçışı anlatılıyor.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı