Nedir

Akrilonitril Nedir? Nerede Kullanılır? Zararları Nelerdir

Akrilonitril nedir, nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir, Neden Zararlıdır?
Akrilonitril: Kaynama noktası 77 °C olan, renksiz, yanıcı ve zehirli sıvı.
Kimyasal formülü CH 2CH|CN olan akrilonitril. birçok organik çözücüde tam, su da ise az çözünen bir organik moleküldür. Kolaylıkla polimerleşmesi nedeniyle, Orlon ve Akrilan gibi sık yararlanılan liflerin elde edilmesinde, ayrıca, yüzey kaplamalarında, yapıştırıcılar yapımında, yiyecek ve içecek kapları yapımında kullanılır.
Yapılan araştırmaların 1977’de akrilonitril kansere yol açabilecek bir madde olduğunu göstermesinden sonra, ABD hükumeti, akrilonitril işleyen tesislerde çalışanların bu maddeyle temasını sınırlayan standartlar getirmiştir. 1977-1985 yılları arasında akrilonitrilin alkolsüz içeceklerin koyulduğu kapların yapımında kullanılması yasaklanmış, o tarihten sonra söz konusu kaplardaki akrilonitril oranını azaltan yeni bir yöntem geliştirilmesiyle, kullanımı serbest bırakılmıştır.
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 214

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı