Kültür

Aksiyon Nedir

Hikaye, roman ve tiyatroda, anlatılan vakanın tasvir, düşünce ve moral kısımlarını çıktıktan sonra geriye kalan entrik, “salt olay” kısmı. Aksiyon, eserdeki gerilimi artıran hatta sağlayan unsurdur. Çağdaş romanda geri plana atılan aksiyon, eski anlatıların ve klasik romanın vazgeçemediği bir öğedir. Anlatma esasına bağlı söz konusu eserlerde, olayların akışını anlatmak için de “aksiyon” tabiri kullanılır.
Kuarklar arasındaki güçlü etkileşimlerde bakışımı koruyan, atomdan küçük varsayımsal parçacıklar belirten terim. Fizikçiler, aksiyonun, evrenin kütlesinin çoğunu karşılayan “kara madde” olduğu kuramını öne sürmüşlerdir. Kara madde, varlığı kanıtlanabilirse, gök adaların hareketindeki ve dağılımındaki çekimsel etkileri açıklayacaktır.
Kaynak:Edebiyat Terimleri Sözlüğü

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı