Nedir

Aksolotl Nedir? Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir

Aksolotl nedir, nerede yaşar, özellikleri nelerdir
Meksika yaylasındaki su birikintilerinde ve göllerde yaşayan semender
Kütağızlıgiller ailesinden olan Aksolotlar, yaşamları boyunca, solungaçlar gibi larva özelliklerinden birçoğunu sürdüren hayvanlardır. Uzmanlar, Meksika yaylalarının oldukça sert koşullarına, larva biçimlerini korumakla katlanabildiklerini ileri sürmüşlerdir.
Gerçekten de, daha az sert koşullarda yaşayan aksolotllara yakın türlerin, yetişkin evrelerinde başkalaşma geçirdikleri bilinir. Aksolotllar laboratuvarlarda kolayca yetiştirilirler ve bir çok genetik çeşitleri vardır (akşın çeşitleri dahil); bu yüzden, çeşitli genetik ilkelerinin denenmesinde kullanılırlar.
Aksolotl: normal olarak suda yaşayan larva evresinden, hava soluyan karada yaşar biçime dönüşmesini sağlayan başkalaşma geçirmez. Bununla birlikte, daha az serin ve kuru bir çevreye aktarılır, tiroit bezleri hormonlarla uyarılırsa, dış solungaçlarını ve yüzgeç biçimindeki kuyruğunu yitirir; akciğerler ve işlevsel ayaklar geliştirir ve karada yaşayan kaplan semendere dönüşür.
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 218

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı