Güncel

Akupunktur Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Akupunktur Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar, Akupunktur Tedavisi Hakkında Bilgi.

Beden yüzeyindeki belirli bazı noktalara, sağlam, ince iğneler batırmaya dayanan tıbbi tedavi yöntemi. Çin tıbbında çok eskilerden başlayarak yeri bulunan akupunktur, çeşitli Batı ülkelerinde de uzun süre Çinli göçmenler tarafından uygulanmış, ama Batı hekimlerinin ilgisini ancak 1970 yıllarında, Çin Halk Cumhuriyeti hekimlerinin, ameliyat sırasında duyulan ağrıları denetim altında tutmak için akupunktur uygulanabileceğini kanıtlamalarıyla çekmiştir.

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Kan dolaşımı ve sinir sistemi konusunda günümüzde geçerli olan bilgilerden önce, yüzyıllar boyunca eski Çinlilerin önerdiği enerji dolaşımı sistemi kabul edilmiştir. Çinliler, yaşamın sürmesini sağlayan enerjinin, meridyenler adını verdikleri çeşitli yollar boyunca aktığını düşünmüşlerdir. Buna göre, söz konusu bu yollardan 12’si bedenin iki yanında yer alır. Beden dokularının derinliklerinden geçip, ender olarak yüzeye çıkarlar. Yüzeye çıktıkları alanlar, beden güçleri arasındaki dengesizlikten doğan hastalıklar için yararlı tedavi noktaları olabilir. Bazı noktalara iğne batırılmasıyla enerji akımı artırılabilir; ayrıca, iğneler fazla basıncı boşaltmak ya da enerji akımını engelleyen engelleri ortadan kaldırmak için de kullanılabilir. Meridyenler, kalp, akciğerler, bağırsaklar, safra kesesi, karaciğer ve öbür organlarla ilişkidedir. Her meridyende enerji akımının yarattığı nabız değişiklikleri, bilekten anlaşılabilir. Tedavi, beden boyunca tam bir denge sağlanmasına yönelik olarak, enerji akımının düzeltilmesine dayanır.

Çin’de, akupunkturun ameliyat sırasında duyulan ağrıları denetlemek amacıyla kullanılmaya başlanması yeni bir gelişmedir ve eski Çin tıp felsefesini yansıtmaktan uzaktır. Klasik Çin tıbbında ağrının tümüyle giderilmesi gibi, olması gerektiğinden farklı bir durum yaratmak yerine, normal işlevlerin yeniden kazandırılmasına uğraşılmıştır. Günümüzdeyse, Çin’de uyuşturma sağlama amacıyla kullanılmak için iğneler bedenin çeşitli yerlerine batırılır ve (iğnelerden (verilen elektrik akımıyla ya da daha geleneksel yöntemle (iğneler elle döndürülerek) hasta uyarılır. Doktorlar, bedenin bu bölgelerine iğneye çeşitli eriyikler verir ya da iğnelerin yerine ultrason probları kullanırlar. Yaklaşık 20 dakikalık bir uyarı süresinden sonra, ameliyat başlayabilir. Akupunktur uygulaması başarılı olursa, hasta, ameliyat süresince uyanık kaldığı, bilincini yitirmediği halde çok az ağrı duyar ya da hiç duymaz.

Uyuşturma amacıyla kullanılan akupunktur, Batı için uygulanabilir bir yenilikten çok, tıbbi merak konusu olmuştur. Çinli araştırmacıların, ağrının yanı sıra, şok ve enfeksiyon olasılığını da azalttığını öne sürmelerine karşılık, akupunktur zaman alıcı ve tam anlamıyla güvenilirliği kanıtlanmamış bir yöntemdir. Tehlikesiz, hızlı ve neredeyse % 100 güvenilir olan günümüzün uyuşturma yöntemleriyle rekabet edemez. Ayrıca, sırt, baş ve karın ağrısı gibi bazı süreğen ağrılarından yakınan hastaları tedavi etmekte akupunktur, kısa vadede yararlı olurken, uzun vadede istenilen etkiyi yaratmamaktadır. Ama, ağrılarından kurtulmak için öteki bütün yolları denemiş olan hastalar için, hâlâ seçenek bir umut kaynağıdır. Bu yüzden de, Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde bazı hekimler belirli bazı sorunları gidermekte yararlı olduğu, ayrıca yan etkileri olan ilaçlara karşı bir seçenek oluşturduğu için, tedavi yöntemlerine akupunkturu da eklemeye başlamışlardır.

Akupunktur Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Akupunktur metafizik rahatsızlıklar için de kullanılmıştır. Akupunktur, vücut güçlerini harekete geçirip onu hastalıklara karşı dirençli hale getirmektedir. Akupunktur, geleneksel olarak sıtmaların, mide rahatsızlıklarının, romatizmal ve mafsal rahatsızlıklarının ve sağırların tedavi edilmesinde ve hipnotizmada kullanılmaktadır.

Akupunktur Tedavisi

Akupunktur Çin’den sonra önce Japonya ve Kore’de, sonra Batı’da yaygınlaştı ve daha da geliştirildi. Bugün Batı ülkelerinde akupunktur çok kişi tarafından benimsenmiştir. Derinin duyarlı olmadığı yerlere saplanan iğnelerin uzunluğu 3-20 cm arasındadır. En yaygın olan Çin iğneleri bir tek parçadan oluşur; Japon iğneleri daha incedir (1/10 mm); iğneler metal küçük bir sap yardımıyla tutulur.
• İğnenin seçimi ve kullanımı hastalığa göre değişir. İğne, ister sıcak, ister soğuk olsun, 2-15 mm derine batırılır ve birkaç dakikadan bir saate kadar varan bir süre yerinde bırakılır. Ağrıyı yok etmek için, iğne önce soluk alınırken bir milimetre batırılır, sonra soluk verilirken daha derine daldırılır. Güçlü bir etki sağlamak için, iğnenin daldırılması sınırlanır.

Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 221

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir