Nedir

Akvaryum Nedir? Çeşitleri ve Bakımı

Akvaryum Nedir? Çeşitleri ve Akvaryumların Özellikleri Hakkında Bilgi.
Akvaryum: Tatlı su ya da tuzlu su doldurularak içinde su organizmaları barındırılan ya da beslenen kap.
Akvaryumlar, evlerde meraklıların balık besledikleri basit cam kaplardan, denizaltı çevresinin yeniden yaratıldığı dev pseanaryumlara kadar çok çeşitli büyüklüklerde yapılırlar.
Ev akvaryumları. Çekicilikleri ve bakımlarının kolaylığı nedeniyle, evlerde en çok kullanılan akvaryumlar, hacimleri 200 l’ye kadar olan cam akvaryumlardır. Modern ev akvaryumlarının çoğunda, kaba ek olarak, ısıyı elverişli düzeyde tutmaya yarayan bir ısıtıcı (ısının genellikle beslenilen balık türüne göre 22 °C – 27 °C arasında olması gerekir) ile akvaryuma oksijen sağlayan ve sudaki bazı pislikleri temizleyen bir pompa ve filtre bileşimi vardır. Bazı akvaryumcular, küçük bir miktar havalandırmanın ve filtre etmenin yeterli olduğu ortak kaplar oluşturur. Bu sistemlerde balık sayısı, verilen yem miktarı ve bitki yaşamı arasında dikkatli bir denge kurulur. Balıkların pislikleri besine dönüşür ve onlara yeterli miktarda oksijen sağlar.
İnsanların kullandıkları suları temizlemeye yarayan klor, balıklar için öldürücüdür. Bu nedenle akvaryumcular akvaryum sularını doğrudan musluktan doldurmamalı, suyu klorun kaybolması için bir iki gün bekletilmelidir.
Yeni takılmış bakır tesisattan gelen su da balıklar için zehirli olabilir. Bu tür tehlikeleri azaltmak için, etkili biçimde çalışan filtreler kullanmak, pislik oluşmasını önlemek (filtre sistemine ek olarak çoğunlukla salyangozlar ve küçük temizleyici balıklar da kullanılır) ve aşırı üremeyi engellemek için balık sayısını azaltmak gerekir.
Son yirmi-otuz yılda gereçlerdeki gelişmeler sayesinde amatör akvaryumcuların yapay olarak deniz suyu oluşturabilmeleri, evlerdeki akvaryumlarda deniz organizmaları yetiştirme olanağı vermiştir. En çok yetiştirilen balıklar mercan kayalıkları arasında dolaşan güzel renkli balıklardır; bunlardan sonra deniz şakayıkları, deniz hıyarları, deniz yıldızları, yengeçler ve yumuşakçalar gibi çok geniş omurgasız çeşitleri gelir.

Kamuya açık akvaryumlar

Kamu hizmetindeki ilk akvaryum 1853’te İngiltere’deki Regent’s Park’ta açılmıştır. Günümüzde çeşitli ülkelerde , balıkları göstermeye ya da araştırmaya yarayan toplam 500 kadar kamuya açık ve ticari akvaryum vardır. Akvaryumu olan önemli araştırma kurumları arasında ABD’de San Diego’daki (Kaliforniya) Scripps Enstitüsü, Monako’daki Denizbilim Enstitüsü ve İngiltere’de Plymouth’daki Deniz Biyolojisi İstasyonu sayılabilir. Modern akvaryumlarda tatlı-su tankları ya da deniz suyu tankları da bulunabilir ve hacim 4 milyon l’yi bulabilir. Bu dev tanklarda çok sayıda ve çeşitli cinslerden balık ve omurgasızlar, deniz sürüngenleri ve deniz kuşları beslenebilir. Bazı akvaryumlarda yapay olarak med-cezir yaratılır; böylece haliç hayvanları da beslenebilir.
Osenaryumlar çoğu zaman büyük tanklardan oluşur ya da doğrudan okyanusun bir bölümünde yer alırlar; bunlarda yunuslar ve köpekbalıkları gibi büyük deniz hayvanları da beslenebilir.
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 222

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı