Nedir

Alabalık Nedir, Hakkında Bilgi

 

Alabalık Nedir, Alabalık nerede yaşar, nasıl beslenir, özellikleri nelerdir, Alabalık hakkında bilgi.

ALABALIK. Omurgalı hayvanlardan kemikli balıklar takımının alabalıkgiller familyasından bir balık türü. 25-30 cm uzunluğa, 250-500 gr arasında değişebilen ağırlığa sahip olan, çok lezzetli beyaz renkte eti ile tanınan, tatlı sularda yaşayan bir balık türüdür.

Hareketli, ve yırtıcı bir yapıya sahip olan alabalık, diğer balıklardan farklı olarak sırt yüzgeçlerinin arkasında bir yağ yüzgeci taşır. Daha çok duru göl ve ırmaklarda, dibi çakıllı, soğuk ve derin sularda yaşar. Yaşadığı bölgeye göre dağ alası, nehiralası, gölalası gibi adlar alır. Bu balıkların derileri, çok ufak, sert, üzeri kırmızı-siyah benekli pullarla kaplıdır. Sırtlarının yeşil, karınlarının sarı ve gümüş renginde olması sayesinde suda gizlenmeleri kolaylaşmıştır.

Çok obur ve yırtıcı olan bu balıklar, kurt, solucan ve kendi cinsinin yumurta ve yavruları da dahil olmak üzere küçük balıkları yiyerek beslenirler, üreme mevsimi yaklaştığında ırmaktakiler ırmağın üst kısımlarına, göllerdekiler gölleri Besleyen ırmaklara göç ederler ve buralara yuva kazarak yumurtalarım içine bırakırlar.
Türkiye’de genellikle Abant, Sapanca, Çıldır vb. göller ile yeni gelişen üretme çiftliklerinde yetiştirilmektedirler.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı