Alaşehir Kongresi Nedir? Toplanma Amacı, Kararları

Alaşehir Kongresi nedir? Alaşehir Kongresi nerede, nasıl ve ne zaman toplanmıştır? Kongreye kim başkanlık yapmıştır. Alaşehir Kongresi hakkında kısa özet bilgi.

Alaşehir milli kongresi, yunan işgaline karşı ulusal direnişi örgütlemek amacıyla Alaşehir’de toplanan kongre (16-25 ağustos 1919).

Yunanlılar ‘ın İzmir’i işgalini izleyen günlerde bu işgali kınamak, işgale karşı direnmek için Batı Anadolu’nun çeşitli kent ve kasabalarında oluşmuş Heyeti milliyelerden seçilip gelen delege kurulları Balıkesir” kongresine başkanlık etmiş Hacim Muhittin Bey’in (Çarıklı) başkanlığında toplandılar. Sivil bürokrat ve eşrafın öncülüğünde toplanan kongreye, önceki kongrelere oranla daha geniş bir bölgenin temsilcileri katıldı Kongrede vatanın birlik ve beraberliğinin sağlanması, Yunanlılar ‘ın Anadolu’dan atılmasına kadar ulusal savaşın sürdürülmesi, bunun için oluşmuş Kuvayı milliye kuvvetlerinin aylığa bağlanmış düzenli bir güç haline getirilmesi kararlaştırıldı. Alaşehir’de bir Heyeti merkeziye, Denizli ve Nazilli’de birer Heyeti milliye; Ayvalık, Soma ve Akhisar’da cephe işlerini yürütecek birer menzil müfettişliği kuruldu. Bu müfettişler kendi cephelerinde en yetkili kişiler olacaktı. Cephe komutanları seçim yoluyla atanacaktı. Kongre padişah, sadrazam ve itilaf devletlerinin temsilcilerine telgraflar çekerek yunan işgalini red ve protesto etti. Ayrıca milli kuvvetlerin gereksinmelerinin karşılanması için çeşitli yönetmelikler hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu