Biyografi

Albert Einstein Hakkında Bilgi

Albert Einstein kimdir, Albert Einstein buluşları nelerdir, Albert Einstein kısaca hayatı hakkında bilgi

Almanya’da doğan Albert Einstein, öğrenimini tamamlaması için 16 yaşında İsviçre’ye gönderildi. Zürich Politeknik okulunu bitirdi; önce Bern Beratlar bürosunda teknik uzman olarak çalıştı. 1905′ te yazdığı bir makale dizisi Annalen der Physik’te yayımlandığı sırada orada çalışıyordu. Bu makaleler, fizikçilerin benimsedikleri eski kavramlarda devrim yarattı ve yazarına evrensel bir ün kazandırdı.

• Einstein, önce, Hertz’in 1887’de bulduğu, ama o güne kadar açıklanamayan foto elektrik olayı bilmecesini çözdü. Işığın dalgalar kuramı, bir ışık ışını bazı metalleri aydınlattığında, bu mecallerin elektron bıraktığını, yani bir elektrik akımı yaydığını açıklamakta yetersiz kalıyordu. Max Planck’ın varsayımlarından ısı ışıması biçiminde yayılan enerji, sürekli bir akım değil, bir elementer tanecik bombardımanı oluşturur (enerji kuvantaları) —yararlanan Einstein, ışık ışınımlarının bazı koşullarda maddeden elektron koparabilecek güçte bulunan ve ilerde foton adı verilecek olan ışık kuvantaları gibi hareket ettiklerini kanıtladı. Einstein’ın matematiksel olarak çürütülemeyen deneyle de doğrulanabilen fotoelektrik olayı yasası, atom fiziğine yeni ufuklar açmıştır-

• Gene 1905’te Einstein, araştırmacıları çeyrek yüzyıldır şaşırtan başka bir bilinmeyene yöneldi: Michelson ve Morley’in ışık hızını ölçmeğe ilişkin deneyi. Elde edilen sonuçlar, Newton ile Galilei’nin mekanik postulatlarıyla çelişmekte ve hızların toplanması yasasının, ışık ışınımlarına uygulanamayacağını göstermekteydi.

• Çözümün ilk öğeleri, Hareket Halindeki Cisimlerin Elektrodinamiği Üstüne adını verdiği kısa bir makalede yer aldı. Kısa süre sonra kesin biçimini alan sınırlı bağıllık kuramının temel ilkelerini kapsayan bu makaleden sonra, 1916’da genel bağıllık kuramını tamamladı.

• Ününün doruğuna çıkan, önce Zürich’te, sonra da Prag ve Berlin’de profesör olarak görev yapan, 1921’de Nobel ödülünü kazanan Einstein, bağıllık kuramını, elektromagnetik alanlarla çekim alanlarının özelliklerini ve kuvanta mekaniğinin sonuçlarını, alanların birliği kuramı içinde tutarlı matematiksel denklemler sistemi halinde birleştirmeye çalıştı. 1932’de Hitler Almanya’sından kaçarak, A. B.D’nde Princeton üniversitesinde göreve başladı.
• Ateşli bir barışsever olan Einstein, Nazi Almanya’sının atom silahını yapmasından korktuğu için, A.B.D. hükümetini nükleer enerji çalışmalarını desteklemeğe zorlayan fizikçilere katıldı. Hiroşima ve Nagasaki’ye atom bombası atılmasından sonra, bilimin askerliğin hizmetine verilmesine karşı savaştı; ama bu konudaki düşünceleri, fizik alanındaki kadar etkili olmadı.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı