Ali Cengiz Oyunu Ne Demek? Deyimin Hikayesi Kısa

Ali Cengiz Oyunu Ne Demek? Ali Cengiz Oyunu Deyiminin Hikayesi Kısa, Halk arasında Alicengiz oyunu sıkça kullanılan farklı anlamlar taşıyan bir sözcüktür. 

Alicengiz oyunu, kahramanın kendi varlık biçimini değiştirmesi yolunda hüner göstermesiyle ilgili Türk masal motifi.

Masal kahramanı delikanlı bu adla anılan gizli bilimi öğrenir. Artık karşılaştığı zor durumlarda başka bir varlığın biçimine girmeyi başarmaktadır. Ancak oyunu kendisinden öğrendiği ustası, hünerini elinden alan kahramanı yok etmeye kalkışır. Örneğin, onun elinden kaçıp kurtulmak İçin delikanlı güvercin olunca karşısındaki şahin, delikanlı bir deste gül ya da başka bir masalda elma olunca, karşısındaki onu alıp götürecek bir saz şairi ya da derviş kimliğine bürünür. Delikanlı arpa olup yere saçılınca karşısındaki tavuğa dönüşüp taneleri yemeye koyulur. Tanelerden biri yılan ya da sansar olur ve tavuğu boğar ya da başka bir masalda kılıç olup tavuğun boğazını keser.

Birçok masalda değişik biçimleri derlenen bu motif Billur köşk masallarından birinin temelidir. Bazı halk şiirlerinde de görülür: “… Sen bir yanıl elma olsan/ Dalımda bitmeye gelsen/ Ben bir gümüş çövmen olsam/ Dalında bitsem ne dersin…” (Pir Sultan Abdal).

Motife ad olan Ali Cengiz’in, halk hikâyelerine Ebu “Ali Sina adıyla geçen ve gizli bilimlerin de sahibi olarak gösterilen ibni Sına olduğu varsayılır.

Ali Cengiz Oyunu: Kurnazca düzenlenmiş hile. oyun anlamında kullanılan Alicengiz oyunu deyimi buradan gelir.

Ali Cengiz Oyunu Hakkında Ek Bilgiler

Doğuda halk arasında çok tanınmış bir masaldır. Masala göre bir padişah Alicengiz oyununu öğrenmek ister. Bu İşi fakir bir genç üzerine alır. Oyunu bilen bir derviş vardır. Fakat bu adam oyunu Öğrettikten sonra, öğrenen kimseyi öldürmektedir. Delikanlı bu kötü kalpli dervişe çırak olur. Oyunun esası, istenilen anda istenilen kılığa girebilmenin sırrına erişmektir. Delikanlı bu oyunu dervişten bir hileyle öğrenir. Derviş onu öldürmek için peşine düşer. Delikanlı, türlü kılıklara girerek, dervişten kaçar. Sonunda sansar kılığına girip dervişi boğar. Padişaha da Alicengiz oyununun ne olduğunu öğretir. Böylece, Padişahın kızıyla evlenir.

Halk arasında Alicengiz oyunu deyimi kimsenin aklına gelmeyecek ustaca hile anlamına kullanılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu