Biyografi

Ali Sami Boyar Kimdir Hayatı Eserleri

Türk ressamı (İstanbul 1880- ay.y. 1967). Heybeliada
Denizcilik Okulu’nu bitiren Ali Sami Boyar, “Sanayii Nefise Mektebinde okudu (1900-1907). İbrahim Çallı, Hikmet Onat ve öteki arkadaşlarının da bulunduğu dönemde Paris’e gidip, Güzel Sanatlar Okulunda Cormon atölyesinde çalıştı (1910-1914). Yurda dönüp, ordudan ayrılarak, Kız Sanayii Nefise Mektebi’nde, bu okulun erkek bölümünde, Evkaf müzesi ve Ayasofya müzesinde müdürlük yaptı. 1944’te emekliye ayrıldı.
Ali Sami Boyar’ın İstanbul görünümlerini ve tarihsel anıtları konu alan çok sayıda tablosu vardır. Gravür tekniğini iyi bildiği için bazı Türk pullarını resimlemiş ve Londra’da basılmalarını sağlamıştır. “Şevket Dağ okulunun gelenekçi temsilcisidir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı