Kitap Özetleri

Allah'ın Askerleri Kitabı Özeti

Allah’ın Askerleri Kitabı Özeti, Yaşar Kemal’in Allah’ın Askerleri kitabı içeriği, konusu, ana düşüncesi, kahramanları. Allah’ın Askerleri romanı özeti kısa

Yaşar Kemal’in hikâyeleri (1978)

Çocuklar İnsandır dizisinin bu ilk kitabında Yaşar Kemal, İstanbul’da tanıdığı kimsesiz sokak çocuklarının yaşam öykülerini topluyor. O çocuklarla yapılmış röportajlardan kaynaklanan sekiz hikâye: 1) Nar Ağacını Kuşatmış Hanımelleri ve Nanik, Eminönü meydanında kuş yemi satan 14 yaşındaki Zilo kızın; 2) Geceye Yağmur Çiselerken, yazarın bir gece Florya parkında tanıdığı ve bir hafta sürmüş bir dostlukta kaynaştığı çocukların; 3) Zürafayı Vursalar, geceleri altını ıslattığı için evlerden kovulmuş, bilye oynama düşkünü ve şimdi Mevlânâkapı’daki halde yatıp kalkan, yirmi yaşında ve çok şişman Oğuz’un; 4) kitabın en başarılı hikâyesi diyebileceğimiz Demirci Çırağı Kadir’e Benziyordu, Florya’da balon satan, uçurtma sever bir çocuğun; 5) Allanın Askerleri Gözlerinden Bellidir, yetiştirme yurtlarından ve Çocuk Bürosu’ndan kaçmış, şimdi Menekşe’de ve on dördünde kahveci çırağı Kaya’nın; 6) Kesikbaş Hikâyesi İstanbul Kolu, Florya düzlüğünde ekim, kasım ayları kuş avlayan çocuklardan Metin’le Selim’in; 7) Kuş Yağmuru Uçak Yağmuru, gene aynı iş peşinde Sait’le Ertuğrul’un yaşam öyküleridir. Son hikâye Örsün Üstündeki Kırmızı Demir, on yaşındaki Muhterem Yoğuntaş’ın çetin yaşam savaşıdır ki, kitabı dolduran sahipsiz çocuklardan bir bu Muhterem, kendini ve geleceğini kurtaracağa benzer.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı