Nedir

Almanak Nedir, Ne Demek, Anlamı

Almanak nedir, Almanak ne demek, anlamı ve açıklaması hakkında bilgi. Almanakların özellikleri.

Almanak zamana ait astronomi ve meteoroloji bilgileriyle yılın belirli günlerini gösteren kitap biçiminde takvim.
Bir çeşit takvim. Yılın gün, hafta ve ay gibi bölümlerini; ay ve güneşin seyrini, iklim hareketlerini, yıl-dönümlerini gösteren; sanat, edebiyat, kültür ve diğer konularla ilgili bilgilere, istatistikî verilere, bunlarla ilgili öğüt, fıkra, atasözü ve özdeyişlere de bünyesinde yer veren kitap şeklinde bir çeşit yıllık takvim
Günümüzde bu anlamını daha da aşmış, bir mini ansiklopedi niteliği kazanmıştır.
Bugünkü almanaklar yayınlandığı ülke başta olmak üzere, tüm ülkelere ait bilgileri, dünya ile ilgili her çeşit tarih, coğrafya, astronomi bilgilerini, ölçüleri, ödülleri, uluslararası oyunları ve karşılaşmalar sonucunda ulaşılan şampiyonlukları, sanayi, ulaşım ve üretim istatistiklerini, çeşitli sağlık bilgilerini, vb. içerir.
. Geçmiş çağlarda, gökbilimciler, hazırladıkları almanakları yılbaşı hediyesi olarak hükümdarlara sunarlarmış. Türkçede yıllık yerine de bazen bu terim kullanılmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı