Güncel

Almanya Hakkında Kısa Özet Bilgi

Almanya Hakkında Kısa Özet Bilgi. Almanya’nın İklimi, Şehirleri ve Eyaletleri, Ekonomisi Hakkında Kısaca Bilgi.

Almanya, Alpler ve İskandinavya’nın arasında, Orta Avrupa’dadır. Fransa, İspanya veya İsveç kadar büyük olmasa da Avrupa ülkeleri arasında en büyük nüfusa sahip ülkedir (Rusya hariç).

Almanya’nın büyük kısmı bloklar halinde eski ve tarihî kayalar, alçak tepeler ve yaylalardan oluşur. Tepeleri gür ormanlar kaplar, meyve bahçelerinin arasında şatolar göze çarpar, bereketli alanlarda üzüm bağları vardır. Kuzeydeki ovalardaki kumlu toprak çok verimli değildir. Bu toprakların büyük kısmı fundalıklar ve çam ormanlarıyla, eski buzul çağından kalma buzulların erimesiyle geriye kalan kayalarla kaplıdır. Güney kesimindeyse Alpler yer alır.

Almanya’nın İklimi

Almanya’nın iklimi ortalama (ılıman) bir iklimdir. Bu iklim, mısır, buğday ve patates yetiştiriciliğine uygun koşullar sağlar. Büyükbaş hayvanlar sulak ve ılıman kuzeybatıda ve dağ  eteklerinde otlatılır; ancak domuzlar, büyükbaş hayvanlar ve kümes hayvanları genellikle doğuda bulunan büyük şehre yakın makineli üretim çiftliklerinde yetiştirilir. Hayvanların kapalı alanlarda tutulmasının nedenlerinden biri kışların çok soğuk geçmesi ve kar yağdığında haftalarca kalkmamasıdır.

Batı Avrupa’daki Ren, en yoğun deniz taşımacılığı yapılan yerlerden biridir. Basel’den Kuzey Denizime ağır kömür ve diğer malzemeleri taşıyan gemilerin geçiş noktasını oluşturur. Ren’in tepelik alanları tarım için kullanılır ve beyaz şaraplarıyla ünlüdür.

Almanya’nı Şehirleri ve Eyaletlerİ

Almanya tek bir büyük şehrin çevresinde gelişmiş bir ülke değildir. Büyük şehirlerden oluşan bir ağı vardır. Münih ve Dresden de dahil olmak üzere 19. yy.a kadar bağımsız kalan Bavyera ve Saksonya gibi birçok eyalet bu tarihlerde Almanya’yla birleşmiştir. Şehirler olağanüstü güzellikte saray ve müzeleri devralmıştır. Batı Almanya’da şehirler oldukça bakımlı ve zengindir; ancak doğuda 1989’a kadar süren komünist yönetim, şehirlerin eski ve bakımsız halinin sorumlusu olmuştur. Hükümetler evleri art arda sıralanmış bloklar halinde dikilen binalar halinde sunmuştur.

Bavyera ve Saksonya, ülkenin federal sisteminin etrafında örgütlendiği 16 federal eyaletten ikisidir. Bu eyaletler büyüklük ve nüfus açısından birbirlerinden çok farklıdır. Ancak hepsi oldukça önemlidir; her birinin kendisine ait bir yapılanması, seçilmiş meclisi ve başkan tarafından yönetilen hükümetleri vardır. Hükümetlerin eğitim, polis hizmetleri ve yerel yönetimle ilgili sorumlulukları vardır. Ayrıca yerel vergilendirme gücü de onlara aittir.

Halk Almanların büyük çoğunluğu anadil olarak Almanca konuşur; ancak azınlıkların çoğu da Almanya dışında doğmuştur. Eski Batı Almanya’da 1960’lardaki işçi yetersizliği nedeniyle fabrikalarda çalışmak üzere misafir işçi olarak gelen çok sayıda yabancı vardır. Türkler bu azınlık grupların en kalabalık olanıdır. Türkleri Bosnalı, Hırvat, Yugoslav, İtalyan, İspanyol, Yunan ve Portekizliler izler.

Alman kanunları Almanya’da her aileye ödeme yapmayı garanti eder. Rus ve Doğu Avrupa sınırlarındaki sıkı önlemlerin kaldırılmasıyla 1989’dan itibaren binlerce insan Polonya, Siles-ya, Macaristan, Romanya ve Sovyetler Birliği’nden ülkeye göç etmiştir. Almanya’nın liberal göçmenlik kanunları, ayrıca İran, Lübnan, Sri Lanka, Romanya’dan gelen siyasal sığınmacıların da ülkeye girişine izin verir.

Almanya’nın Ekonomisi

Almanya, Avrupa’nın ve dünyanın lider ekonomik güçlerindendir. Eski Batı Almanya makine parçaları, motorlu taşıtlar, elektrikli ve elektronik ekipmanlar, kimyasallar gibi yüksek kaliteli sanayi mallarıyla ünlüydü. Doğu Almanya ise makine hammaddesi, elektrikli ekipmanlar, kimyasallar ve SSCB’ye ihraç ettiği gemiler konusunda iyi bir üne sahipti. 1989’da doğudaki komünist sistemin çökmesi ve 1990’da Almanya’nın tekrar birleşmesiyle Doğu Almanya’da üretilen malların çok azı pazarda rekabet edebildi. Fabrikalar kapandı ve insanlar işsizlikle karşı karşıya kaldı.

Tarım, Batı Almanya’da çok kâr getiren bir endüstri değildir: çünkü çok sayıda küçük aile çiftliği mevcuttur. Komünist Doğu Almanya çiftlikleri, büyük birleşik ünitelere dönüştürülmüştür. 1990’daki birleşmeden sonra kötü pazarlama anlayışı nedeniyle satışlarda düşüş olmuştur.

Almanların Özellikleri Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir