Biyografi

Alphonse de Lamartine Kimdir, Eserleri, Edebi Kişiliği

Alphonse de Lamartine Kimdir ( Hayatı- Biyografisi) Alphonse de Lamartine eserleri, kitapları, edebi kişiliği hakkında bilgi.
LA MARTİNE Alphonse de, Fransız şair (1790-1869). Sonradan yoksul düşen soylu bir ailenin çocuğuydu. Onu, zeki bir kadın olan annesi yetiştirdi, ama öğrenimini tamarnladıktan sonra düzgün bir hayat yaşamadı. İtalya’ya gitti. 1814’te Muhafız Alayı’na girdi. Bir yıl sonra buradan ayrıldı. Madame Charles ile tanıştı. Onun ölümünden sonra belirsiz hayaller peşinde koştu. Fakat okumayı, çalışmayı ve yazmayı bırakmadı. 1820’de “Şairce Düşünceler” i yayımladı ve büyük başarı kazandı. Aynı yıl “elçilik ateşesi” olarak Napoli’ye gitti. Sonra Floransa’da “elçilik katibi” oldu. Bu dönemde “Sokrates’in Ölümü”, “Şairce ve Dînî Ahenkler” adlı eserlerini yayımladı. Elçilikteki görevinden ayrılarak Yunanistan, Türkiye, Filistin ve Lübnan’a geziler yaptı. Bu dönemde kızının ani ölümüyle çok sarsıldı. Ardından “Bir Meleğin Düşüşü” adlı eserini çıkardı. 1839’da milletvekili seçildi. Ülkesinde geleceğe yönelik umutların temsilcisi oldu. 1848’de geçici kabineye girdi. Başlangıçta halk tarafından çok sevildi. Fakat kısa bir süre sonra gözden düştü. Evine çekilerek tarihle ilgili eserler yazdı. Büyük işler yapmak istediği için ekonomik açıdan dayanamadı ve sonunda iflas etti. Napolyon hükümetinin verdiği ödenekle ömrünün son iki yılını rahat geçirdi.
Lamartine için şiir, bir duygu kaynaşması, bir ahenktir. Şiirlerini, bir ressam gibi renk ve imajlarla süslemiştir. Demokrasiyi bütün insanlar için en iyi yol olarak görmüştür
Kültür ve Tarih Ansiklopedisi 2 Cilt Sayfa 10

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı