Genel KültürTarih

Amerika Bağımsızlık Bildirgesi Kısaca Nedir? Temel İlkeleri

Amerika Bağımsızlık Bildirgesi Kısaca Nedir? Amerika Bağımsızlık Bildirgesi Temel İlkeleri Nelerdir? Bağımsızlık Bildirgesi Hakkında Kısa Özet Bilgi.

Amerikan bağımsızlık bildirisi, 4 temmuz 1776’da, Amerikan kongresi tarafından kabul edilen bildiri.

Ocak 1776’da, Thomas Paine, Common Sense başlıklı yazısıyla Amerikalılara, İngiltere ile ilişkileri koparmayı salık veriyordu. Buna karşın, bir bildiri kaleme almakla görevli bir komitenin oluşturulması ancak haziranda sağlandı; komiteye öncülük edenlerin başında da Thomas Jefferson geliyordu. 2 temmuzda Kongre, New York’un çekimser oyu dışında, bağımsızlık ilkesini oybirliğiyle benimsedi. İki gün sonra bildiri kabul edildi.

Belge, doğal haklar felsefesinin anlatılmasıyla başlar: insanlar arasındaki siyasal eşitlik, yaşama, özgürlük ve mutluluk arama hakkı, yönetilenlerin onama ilkesi ve zorba bir yönetime karşı makul sınırlar içinde ayaklanma hakkı. Bildiride daha sonra sömürgenlerin metropol devlete karşı yakınmaları uzun uzun sıralanır. Metinde köleliğe, toplumsal eşitliğe hiç değinilmemekte, İngilizler ile Amerikalılar arasındaki ilişkilerle yeğnilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir