Amin Alayı Töreni Neden Yapılır?

Cumhuriyetin ilânındah önce Türkiye’de mahalle okulları vardı. Bu okullarda 4-7 yaşlar arasındaki çocuklara Kuran’daki namaz sureleri ve alfabe öğretilirdi. O zamanki geleneklere göre bu okullara gidecek çocuklar için tören yapılır, çocuk okula Amin Alayı denen bir kalabalığın ilâhi ve duaları ile başlardı.

Amin Alayı Nedir?

Amin Alayı, çocuğun gideceği okulun önünden hareket ederdi. En önde, eski bir öğrenci, başının üstüne koyduğu süslü bir rahlede yeni öğrencinin okulda oturacağı minderi, namaz sûrelerinin yazılı olduğu cüzü ve alfabeyi taşırdı. Onun arkasında, yeni öğrencinin gideceği okuldan veya başka okullardan öğrencilerin meydana getirdiği ilâhi-ciler bulunurdu. îlâhicilerin arkasından o gün en güzel elbiselerini giymiş olarak okula başlayacak çocuk, daha sonra gene öğrenciler ve seyirciler gelirdi. Alay ilâhiciler arasında okuldan, çocuğun evine gider, evin kapısında hoca dua eder, gene ilâhicilerin, arada bîr alaydakilerin Amin diye bağırmaları arasında okula dönerdi. Bu törenden sonra da sınıfa girilir ve derse başlanırdı.

Amin Alayı Nasıl Yapılırdı?

Okul çağına gelen her çocuğun evinde, okula başlamadan bir gün önce büyük temizlik yapılır, sonra ailece hamama gidilirdi. Tören, ilk kez burada başlatılır, akşama kadar eğlenilirdi. Daha sonra aile büyükleri ile birlikte çarşıya çıkılır, çocuğun gereksinimleri karşılanırdı. Okula başlama günü genellikle kandile rastlatılırdı. Okul günü şafakla birlikte kalkılır, çocuğun başına mavi püsküllü bir fes, üzerine ipekli mintan beyaz çoraplar giydirilir, fesin ortasına bir nazarlık takılırdı.

Çocuk hazırlanınca hep birlikte eğer tören İstanbul’da yapılıyorsa Eyüp Sultan’ı ziyarete gidilir, çocuk için iyilik ve zihin açıklığı dilenirdi.

Eve dönüşten bir sure sonra okullu çocuklarla ilahiciler gelir, çocuk evden çıkar çıkmaz ilahiler okunmaya başlar, semt halkı sokağa çıkarak âmin âmin diye bağıran âmincilere katılırdı, ilahinin bitiminden bir süre sonra hocanın duaları başlar, onun duasını yeri göğü inleten âmin sesleri noktalardı.

Amin Alayına giderken ilahiciler ilahilerine devam ederler çocuk okula girmeden önce de devrin padişahına kavuk sallanarak gülbank çekilirdi. Bunlardan sonra hoca efendi son bir kez duaya başlar, sonra bevvap ve kalfanın arasında çocuk alaydan ayrılarak okula girer ve hoca huzuruna kabul olunurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu