Anadolu Hisarını Kim Yaptırdı? Yapılış Amacı? İsimleri

Anadolu hisarını kim yaptırdı? Hangi padişah tarafından ne zaman yaptırıldı? Yapılış amacı ve isimleri hakkında bilgiler

Anadoluhisarı, İstanbul Boğaziçi’nde hisar. Anadolu yakasında, boğazın en dar yerinde (780 m), Göksu deresinin denize döküldüğü yerdedir. Burasını 1. Bayezit  (Yıldırım), Bizans’ın deniz ulaşımını denetlemek için yaptırdığı bilinmektedir; ancak yapım tarihi tartışmalıdır.

Âşıkpaşaza-de 1390-1391, Nişancı Mehmet Paşa ise 1395’te yapıldığını bildirir; 1399 kuşatmasından önce yapıldığı kesindir. Türk tarihçi Tursun Bey (XV yy.) yapıya Yenihisar demiş, batılı kaynakların bunu Neo-Castrum diye çevirmeleri, burada bir Bizans kalesi olduğu sanısını uyandırmıştır.

Yapı Güzelhisar, Güzelcehisar, Yenihisar, Yenicehisar gibi adlarla anılır. Anadoluhisarı, İstanbul’un alınması ve Türkler ‘in Karadeniz çevresine egemen olmalarından sonra önemini yitirmiştir.

Fatih Sultan Mehmet döneminde çevresi yerleşim alanı olmuştur. Rumelihisarı yapılırken, burası da onarılmış, içine bir cami yapılmıştır. XVII. ve XVIII. yy.larda, Kara Kazaklar’ın Boğaz a uzanan akınlarında savunma amacıyla kullanılmıştır. Asıl kale iç kale duvarı, dış kale duvarı ve üç kuleden oluşan küçük, sağlam bir yapıdır. Yapı gereci olarak, duvarlarda taş ve tuğla, kule içlerinde ahşap, asıl kale ile iç kale duvarlarında ise, blok taşlar arasında tuğla dizilen kullanılmıştır. Dış kale duvarlarında daha değişik bir işleyimle karşılaşılmaktadır. Burada yalnızca top deliklerinin üstündeki kemerler kesme taş ve tuğla dizilerinden, öteki bölümler büyük taşlar arasına yerleştirilmiş küçük taşlardan örülmüştür

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu