Kitap ÖzetleriEdebiyat

Anadolu Notları Kitap Özeti

Anadolu Notları Kitap Özeti. Reşat Nuri Güntekin’in Anadolu Notları Kitabı İçeriği Konusu Kısaca Özeti. Anadolu Notları Roman Özeti.

Anadolu notları, Reşat Nuri Güntekin’in yolculuk yazıları (I. c, 1936, II. c. 1966). 1933-1939 yıllarında Çatalca, Adapazarı, Bursa, Afyon, Denizli, İzmir, Niğde, Diyarbakır vb. gibi kent ve kasabalara yapılmış yolculuklara ait gözlemleri yansıtır.

O dönemde milli eğitim müfettişi olan yazarın tren, otoray, otobüs, kamyon ve otomobille sürdürdüğü yolculuklar sürücülere ve taşıtlara ait değerlendirmeler getirir: Karoserileri taşralı arabacılar tarafından yapılmış kamyonlar, yerel çizgiler kazanmıştır. Notların yazıldığı yıllar için yeni bir mesleğin temsilcileri sayılan şoförler, ilkel araçlarla yolda kalan taşıtları onarabilen uyanık, cana yakın, ama sürat delisi kimselerdir. Temizlikten uzak, banyoları, tuvaletleri düzensiz Otellerde kalanlar henüz birbirlerini rahatsız etmeden yaşamayı da öğrenememişlerdir! Sağlık hizmetleri, su, temizlik gereksemeleri karşılanmayan, gazete, kitap ulaşmayan kasabalar değişme, yenileşme sürecinin çelişkilerini yaşarlar; örneğin balolar verilir…

Yolculuğun tanıttığı insanlara, kahveleri dolduran kişilere, dert döken köylülere, anlayıp kavrama merakıyla yaklaşan yazar, sevginin temellendirdiği portreler çizer. Kasaba kasaba dolaşan tuluat tiyatroları, cambazlar, kasaba delileri, taşra sosyetesi, devlet düşkünleri, bu portreleri zenginleştirir. Yazarın askeri doktor olan babasıyla geçmişte yaptığı yolculuklardan anılar, Servet-i fünun’da 1896 da çıkmış ilk resimli Bursa röportajına ait bilgiler, 1930 ların gerçeklerini farklı bir temelle birleştirir.

Notlar, genel niteliğiyle kentli aydının taşra yaşamına, kasaba gerçeklerine bakışını dile getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir