Güncel

Anakronizm Ne Demek? Anakronizm Örnekleri

Anakronizm ne demek, nedir kısaca? Tarih biliminde (yazımında) anakronizm meselesi (örnekleri) Anakronizm tarihi ve özellikleri ile ilgili kısa bilgiler.

Bir olayı, yanlış bir tarihe ya da çağa yerleştirmekten kaynaklanan yanılgı; değişik çağları birbirine karıştırma: Romancı, bu romanında özellikle tarihi ayrıntılar açısından anakronizme düşmüştür. Anakronizme başvurmak.

 Bir Nasrettin Hoca fıkrasında fıkra kahramanının (1208-1.284) Bayezid-ı Bistami (öl. 874) ve Hallac ı Mansur (857 -922) ile aynı çağda yaşamış gösterilmesi türünden anakronizmler özellikle söylencelerde çok yaygındır. Sözlü edebiyatta hoş karşılanan bu tür yanlışlıklar tarih biliminin gelişmesiyle bir kusur sayılmaya başladı. Çağımızda ise edebiyat ürünlerinde geçmişin birbirini izleyen bir dizi olaydan kurulu art zamanlı zincirini değiştirme isteğinde olan yazarlar vardır Bu tür yazarlar farklı zamanlardaki olguları bir araya getirerek eşzamanlı bir görünüm elde etmek isterler. Örneğin Melih Cevdet Anday “Troya önünde atlar” şiirinde Patroklos’un ve Troya’da çarpışan savaşçıların atlarıyla Köroğlu’nun Kırat’ını, İskender’in atını ve Hz. Ali’nin Düldül’ünü yan yana getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir