Anamorfoz Ne Demek? Anamorfoz Tekniği Nedir?

Anamorfoz nedir? Anamorfoz ne demek anlamı? Anamorfoz tekniği nedir?

  • 1. Bir cismin görüntüsünü veren bir optik sistem, cismin yatay ve düşey boyutlarını farklı büyüttüğünde ortaya çıkan olay. (Aynalarla ve silindir ya da simit biçiminde merceklerle gerçekleştirilen bu olaydan sinemaskopta yararlanılır.)
  • 2. Bir cismin eğri bir ayna tarafından verilen kaba, biçimsiz görüntüsü.

Anamorfoz aygıtı, anamorfoz oluşturan optik düzenek.

Güzel Sanatlarda Anamorfoz:  Görünümleri çarpıtılmış grafik bir yapıtın ya da bir resmin tümü ya da bir bölümü. Yapıt, gerçek görünüşünü ancak ya belirli bir açıdan doğrudan bakıldığında (uzunlamasına anamorfoz) ya da silindir, koni, vb. biçiminde bir ayna içinden bakıldığında kazanır. (Uzunlamasına anamorfozlar Rönesans döneminde sanat alanında ortaya çıktı; aynalı anamorfozlar ise, XVII. yy.’dan başlayarak gelişti ve XIX. yy. ‘da Avrupa’da çok yaygın bir eğlence konusuydu.)

Radyografi çekimi sırasında istemli olarak yaratılan duruş bozukluğu. (Alışılagelmiş iyi görüntülenemeyen) anatomik ayrıntıları ortaya çıkarmak amacıyla yapılır. Anamorfoz için tipik bir örnek, kafatası grafisinde alınan Worms ve Bret-ton duruşudur: baş öne eğik. çene göğüse değer durumdayken film kaseti kafatasının arkasına yerleştirilir ve X ışınları alın bölgesinden geçecek biçimde gönderilir.

Zoololji de:  Doğdukları sırada erişkin evrelerindeki bütün bölüt ve ayak sayısına sahip olmayan kimi çokayaklıların gelişme biçimi. (Çokayaklılar embriyon sonrası gelişme sırasında, deri değiştirirken onları, bir ya da birkaç defada ve art arda edinirler.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu