Nedir

Anazarka (Hydrops) Nedir, Hakkında Bilgi

Anazarka (Hydrops) Nedir. Anazarka (Hydrops) Hastalığı ve Tedavisi Hakkında Bilgi.

ANAZARKA (Hydrops). Vücut dokularında ve boşluklarda sıvı toplanması. Genellikle tedavi edilmemiş ağır kalp yetersizliklerinde ve ağır kan proteini düşüklüğünde (netrofik sendrom) görülür. Vücutta yaygın, büyük ödemler oluşur. Yüzde, kollarda, ellerde, bacaklarda, cinsiyet organlarında, deride, deri altında, karın ve göğüs duvarında su toplanmaları vardır. Göğüs zarı, karın zarı ve kalbin dış zarı gibi seröz boşluklarda da sıvı toplanabilir.

Göğüs zarında sıvı toplanmasına ascites, karın zarında sıvı toplanmasında hidrotoraks, kalbin dış zarında sıvı toplanmasına da hidroperikardium denilir. Bütün bu toplanan sıvılar serum niteliğinde olup damar duvarlarından veya doku yüzeylerinden sızarlar.

Anazarkanın tedavisi, nedenine göre yapılır. Ağır kalp hastalığında görülen kardiak anazarka, sözkonusu kalp hastalığının tedavi edilmesiyle iyileştirilir. Böbrek hastalığı nedeniyle oluşan anazarkada da vücutta toplanan sıvı yine bu hastalığın tedavi edilmesiyle vücuttan atılır.

 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı