Güncel

Anıtkabir Yarışması Projeleri Nelerdir?

Anıtkabir yarışmasına hangi projeler katıldı? Projeleri kim seçti? Birinci olan hangi projeydi? 

Ata’nın naaşı Etnografya Müzesi’ne geçici olarak konulduktan sonra, büyük kurtarıcıya yakışan bir anıtkabir yapılmak üzere harekete geçildi. Dünyanın en ünlü mimarlarının da ilgisini toplamak için, milletlerarası bir proje yarışması açıldı. Ayrıca, milletlerarası tanınmış mimar ve sanatçılardan bir jüri seçildi.

Hazırlanacak proje için ilân edilen programlar ve esaslar şunlardır:

1 –Yeni Türkiyeyi kurmuş ve 10/11/ 1938’de ebediyete göçmüş olan Atatürk’ün tabutu önünde Türk milleti içten gelen bir teessür ve saygıyla eğilmiştir. Bu büyük insanın eserlerini ebediyete ulaştıracak ve Türk milletinin Ata’sına bağlılığını ifade edecek olan Anıtkabir aşağıdaki esaslara göre hazırlanmalıdır.

2 –Anıt bir ziyaretgâh olacaktır. Bu ziyaretgâha büyük bir şeref methalinden girilecek, yüzbinlerce Türkün, Atası’nın önünde eğilerek, tazimini sunarak ve bağlılığını tekrarlayarak geçmesine uygun olacaktır.

3 – Bu abide, Ata’nın, asker Mustafa Kemal, Devlet Reisi Gazi Mustafa Kemal, büyük siyasetçi, ilim adamı, yapıcı ve yaratıcı büyük dehanın vasıflarının, kudret ve kabiliyetinin timsali olacak ve O’nun şahsiyetiyle mütenasip bulunacaktır.

4 – Anıtkabir’in yakından görüldüğü kadar uzaktan da görülmesi gerektiği için azametli bir silueti olmalıdır. Mimarî motifler, abidenin uzaktan tesirini kaybetmeyecek küçük detaylardan ziyade, azamet ve kudret ifade edecek büyük unsurlar olmalıdır.

5 –Atatürk’ün ismi ve şahsiyeti altında Türk devleti sembolize edilmiş olduğu için, Türk milletine hürmet ve tazimini göstermek isteyenler, Büyük Ata’nın katafalkı önünde eğilerek bu duygularını göstereceklerdir.

6 Anıtkabir’in bir esas şeref methali bulunacaktır. Ziyaretler bu methal üzerinden yapılacaktır. Ata’nın lahdi Şeref Holünde bulunacaktır. Bu hol en az 250 ziyaretçiyi bir- ‘ den alacak büyüklükte olacaktır.

Yarışmanın Sonucu

Kurulan özel bir komisyon bu esasları yedi ayda hazırladı. Yarışma 2 mart 1942 yılında sona erdi. Yarışmaya 49 proje gönderilmişti. Bunlardan yarısı Türk mimarları tarafından, 8’i İtalyan, 11’i Alman, diğerleri de çeşitli milletlere mensup mimarlar tarafından yapılmıştı. Ankara’da toplanan milletlerarası jüri 23 mart 1942’de üç eseri birinci olarak seçti. Bu projeler sırasıyla şunlara aitti:

1) Ord Prof. Emin Onat ve Doçent Orhan Arda.
2) Alman Profesörü Johannes Krüger.
3) İtalyan Profesörü Arnoido Feschini.

Ayrıca beş projeye de mansiyon verildi. Komisyon, birinci seçilen projelerden Prof. Emin Onat’la Doçent Orhan Arda’ya ait olanını uygulamaya karar verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir