KültürTürk Mutfağı

Ankara Elmadağ Yemekleri, Tirit Yemeği

Ankara Mutfağı, Et ve Balık Yemekleri: Tirit Yapımı ve Malzemeleri
TİRİT YEMEĞİ (ANKARA/ELMADAĞ)
Derleyen: Melek VARVAR
Derleme Tarihi: 2005
Kaynak Kişi 1: Emine KOŞU, 56 yaşında, ev hanımı.
Kaynak Kişi 2: Mehmet KARACI, büfe işletiyor
Kaynak Kişi 3: Adile EDİZ, 74 yaşında, ev hanımı
Tirit Yemeği Malzemesi: Yarım kilo kuşbaşı şeklinde doğranmış et, iki üç adet domates, bir kaşık margarin, biraz sıvı yağ, iki üç adet yeşil biber, bir kaşık salça, tuz ve tandır ekmeği.
Tirit Yemeğinin Yapılışı: Etin kaburga tarafı kuşbaşı şeklinde doğranıp yıkanır haşlanır. Diğer taraftan domatesler, yeşil biberler yıkanır ve doğranır. Bir tencereye bir kaşık margarin, biraz sıvı yağ dökülür. Biber ve domates katılıp biberler kızarana kadar kavrulur. Üzerine haşlanmış et ilave edilerek karıştırılır. Yemek iyice kavrulduktan sonra su eklenerek pişirilir. Pişen yemek tabaklara ufak ufak doğranmış ekmeklerin üzerine dökülerek servis yapılır. Eskiden bölünen ve kuruyan ekmekler ziyan olmasın diye böyle bir yemek yapılırmış. Tiridin içine katılan ekmek sert tandır ekmeğidir. Sert ekmeği yemek zor olduğundan Elmadağ halkı ekmeğin üzerine etle hazırlanan karışımı dökerek bir yemek oluşturmuş ve böylelikle ekmekler de ziyan olmamıştır. Yemek bölgede o kadar çok sevilmiştir ki günden güne yayılmıştır. Bugün Elmadağ?da düğünlerde, bayramlarda ya da çok özel misafirlerin geldiği zamanlarda yapılan bir yemektir. Özellikle düğün yemeği olarak bilinen tirit için düğünlerde dokuz on koyun kesilir. Düğün günü dört beş kazan tirit yemeği yapılır. Yemek festivaller aracılığıyla da yöre dışından gelmiş kişilere tanıtılır. Bu tanıtım işini belediye üstlenmiştir. Her yıl ?Elmadağ Tirit, Höşmerim ve El sanatları? adı altında festivaller düzenlenir. Yaylalara çıkılarak eğlenceler yapılır. Gelen konuklara sunulan ve tanıtılan yöresel yemek ise tirittir. Önceden bayat ekmekler ziyan olmasın diye yapılan Tirit zamanla yöre ile özdeşleşmiş, yörenin gelişmesine ve turist çekerek tanınmasına katkıda bulunmuştur.

Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı