Genel KültürTarih

Ankara’nın Hanları Sulu Han, Çengel Han, Safran Hanı

Ankara ilimizde bulunan hanların özellikleri ve tarihçesi hakkında bilgiler

ZAĞFİRAN (SAFRAN) HANI

At Pazarında bulunmaktadır. Aslen Kayserili olup, Ankara’ya yerleşen Hacı İbrahim Bin Hacı Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Vakfiyesi 1512 tarihinde düzenlendiği için, bu tarihlerde yapılmış olduğu sanılmaktadır.

SULUHAN

Hacı Doğan Mahallesi’nde, Suluhan Sokağı’ndadır. 1685 yılında Şeyhülislam Mehmet Emin Bey tarafından Zincirli Camii’ne vakıf olarak yaptırıldığı sanılan Suluhan, moloz taştan yapılmış iki kısımdan oluşmaktadır. Suluhan’ın kareye yakın dikdörtgen planlı, ortası avlulu ve iki katlı olan birinci kısmında, yalnızca doğu ve güney cephedeki dükkânların bir kısmı günümüze ulaşabilmiştir. Han içinde kafeler ve dükkanlar geçmişin alışveriş zevkini ziyaretçilere taşır.

ÇENGEL HAN

Çengel Han, Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde, Mihrimah Sultan’ın eşi Damat Rüstem Paşa tarafından 1522-1523 yıllarında yaptırılmıştır. Beş yüz yıla yakın bir süre önce inşa edilmesine rağmen günümüze kadar ayakta kalabilen Çengel Han, Ankara’nın Hanlar Bölgesi’nde özgünlüğünü bugüne kadar koruyabilen ender yapılardandır. Çengel Han, Vehbi Koç’un ticari yaşamına başladığı yer olarak, Koç Holding tarafından restore edilerek yeniden hizmete açılmıştır. Hanın içinde müze, kafeterya ve dükkanlar vardır.