Anne Kime Denir? Annenin Anlamı Nedir?

Anne kime denir? Annenin Anlamı Nedir? Anne ile ilgili örnek cümleler.

  • 1. Çocuk dünyaya getirmiş olan kadın: Üç çocuk annesi. Bebeğini yıkayan bir anne. Anne olmak. 
  • 2. Çocuklarına göre, kendilerini dünyaya getirmiş olan kadın; çocuklarının onun için kullandıkları sözcük: Annene sor bakalım, bugün bize gelebilecek mi? Günaydın anne! Annem tatile gitti.
  • 3. Anne yerine konulan kadın: Teyzem benim ikinci annemdir.
  • 4. Sevilen, sayılan yaşlı kadınlar için ya da onlara seslenirken kullanılan sözcük: Ayşe anneye mahallede herkes yardım ederdi. Anne, sen biraz şöyle geçsene!
  • 5. Yavruları olan dışı hayvan: Annelerinin memelerini yakalamaya çalışan yavrular.

ANNE: Çocuğu olan kadın: Yemeklerini yediler, annesi çocuğunu yatırdı (B. Necatigil). Minimini bir anne.’ Yirmi iki yaşında iken bir genç kızın annesi olmak (H. Z. Uşaklıgil). Ü Mec. Bir şeyin kökü, kaynak noktası: Faraziye, hakikatin annesidir (Ömer Seyfeddin).
Anne yarısı, teyze.

Anneler günü, anneliğin önemini belirtmek için seçilmiş bir gün.

Anneler taş yesin yarımşardan beş yesin), annelerin çocukları için pek çok fedakârlıklar yapabileceklerini anlatan bir deyim.

Hanımanne, kayınvalidelere hitap ederken kullanılan bir söz.
Anne, ana kelimesinin muhtemelen çocuk dilinde, ünsüz ikizleşmesi ve ikinci ünlünün incelmesiyle meydana gelmiştir.

Anneler günü olarak mayıs ayının ikinci pazarı seçilmiştir. İlk defa Philadel-phia’lı Anna Jarvis 1908’de kendi annesi için bu günü anneler günü olarak seçmiştir. Washington’daki kongre bu düşünceyi beğenmiş ve 1914 mayısının ikinci pazarının anneler günü olarak tesis ve resmî tatil ilân edilmesine karar vermiştir. Bu gün, annelere ayrılmış bir gündür. Çocuklar annelerine olan sevgilerini belirtirken hediyeler de verirler. Amerika’da bu günün sembolü olarak, temizliği ve tatlılığı ifade eden beyaz karanfil kabul edilmiştir.
Annelik: Anne olma hali: Bu kadının anneliğinde öyle bir yırtıcılık vardı ki Behlül’ü korkutuyordu (H. Z. Usaklıgil).

Annelik etmek, bir kimseye annenin göstereceği şefkat ve yakınlığı göstermek: Lâkin onu büyüten, ona bakan ta doğduğu günden beri annelik eden Şakire hanımdı (H. Z. Usaklıgil).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu