Anneler Günü Neden Kutlanır? Tarihçesi

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü aile arasında kutlanan bir gündür. Bu gün, çocuklar harçlıklarından biriktirdikleri para ile annelerine küçük birer hediye alırlar, böylece kendilerine büyük emekleri geçen annelerine karşı bağlılıklarını ve sevgilerini belirtmiş olurlar.

Anneler Günü, Batı memleketlerinde, daha çok, son devirlerde âdet yerine girmiş olmakla beraber, çok eski bir tarihi vardır. Hemen hemen bütün çağlarda, bütün milletler, anneye karşı duyulan saygıyı türlü törenlerle, bayramlarla belirtmek istemişlerdir.

Bu arada Eski Yunanistan’da Tanrıların Ulu Anası Rhea’ya tören ve şenliklerle tapınılır, martın onbeşine düşen bu bayram Anneler Günü sayılırdı. Bu âdet o devirde bilhassa Küçük Asya (Anadolu) da çok yayılmıştı.

Avrupa’ya hıristiyanlığın gelmesi üzerine bu tören kilise âdetleri arasına girmiştir. O gün çocuklar, kilisede yapılan törenden sonra, ana babalarına, daha çok annelerine hediyeler götürürler.

Anneler Günü, Amerikada, 1914 yılında bir kanunla resmî bayramlar arasına alınmıştır. Bizde de, son yıllarda, Anneler Günü bilhassa okullarda kutlanmaya başlanmıştır.

Şefkat, asalet ve tahammül timsali olan beyaz karanfil Anneler Gününün çiçeği olarak kabul edilmiştir.

Anneler Günü Tarihçesi

Kaynak: Kudret Emiroğlu / Gündelik Hayatın Tarihi

Batı Virginia’lı öğretmen Arına Jarvis 9 Mayıs 1905’te annesini kaybetti. 1907 yılında annesinin ölüm yıl dönümünde evine çağırdığı arkadaşlarına her yıl Anneler Günü adı altında ülke çapında kutlama yapılması önerisinde bulundu. Amerika’nın önde gelen kumaş tüccarlarından John Wa-namaker’m mali desteğiyle çalışmalara başlandı. 1908 baharında Anna, annesinin yirmi yıl din dersi verdiği Grafton’daki Andrews Metodist Pazar Okuluna önerisini kabul ettirdi. 10 Mayıs 1908’de ilk anneler günü Grafton’da 407 çocuk ve annelerinin katılımıyla kutlandı. Anna vaazdan sonra bütün anne ve çocuklara karanfil dağıttı; kendi annesi en çok bu çiçeği seviyordu.

Öneri çok çabuk benimsenerek Temsilciler Meclisi bu yönde bir karan kabul ettiyse de, Senato’da babalar günü, kaynanalar günü, dayılar günü de gerektireceği itirazıyla takıldı. Anna Jarvis başlattığı kişisel mektup kampanyasıyla ülkenin bütün önde gelen siyasetçileri, belediyeleri, iş adamları, basın kurumları ve önemli bulduğu herkese çağrıda bulundu. Ülkede Anneler Günü kutlamalarının yaygınlaşması sonucu Senato’nun ve Başkan Woodrow Wilson’un da onaylamasıyla 8 Mayıs 1914’te Mayıs’ın ikinci pazarı Anneler Günü olarak kabul edildi.

Anna Jarvis, Anneler Gününü ticarileştirdikleri gerekçesiyle davalar açıp kaybetti; kötü biten bir aşk hikâyesinden sonra evlenmemeye karar veren kadın, kör kız kardeşini, aile evini ve sağlığını kaybettikten sonra 1944’de devlet yardımına muhtaç hale geldi. Son yıllarında arkadaşlarının topladığı yardımlarla yaşayarak, 1948’de seksen dört yaşında bir özel sanatoryumda öldü.

Türkiye’de ilk Anneler Günü Kadınlar Derneği aracılığıyla 1955 yılında kutlandı; yılın annesi seçilmeye başlandı. Kitle iletişim araçları geliştikçe önce gazeteler, sonra televizyon yoluyla Anneler Günü öğretildi; ilkokullarda çocuklara anneleri için resim ve elişi derslerinde armağanlar yaptırıldı. Hizmet sektörü vitrinler, reklamlar, ‘utandırma’ kampanyasıyla Anneler Gününü diğer günlerden daha da çabuk sahiplendi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu