Nedir

Antigone Ahlak Anlayışı, Karakter Analizi

Antigone ahlakı. Sophokles’ün ünlü eserinin kahramanı Antigone, yazılı kanunlar ile yazılı olmayan kanunlar arasında yaptığı ayırımla tanınmıştır.
Antigone, dayısı Thebai tiranı Kreon’a karşı gelir ve yalnız yazılı olmayan kanunlara boyun eğeceğini söyler. Çünkü bu kanunlar tanrı adaletini temsil eden ölümsüz kanunlardır. Aynı zamanda sofist Antiphon’da, Sokrates’in ölümü dolayısıyla da Platon’da yer alan, Bergson’da da açık ahlak», «kapalı ahlak» biçiminde tekrarlanan bu ayırım, birkaç türlü yorumlanabilir; ya bireyci veya anarşist nitelikle basit bir baş kaldırma; ya tarih ve toplum olaylarının pek doğrulamadığı «evrensel bir ahlak» ın a priori olarak varlığı veya her türlü kanunun açık ve etkin bir yansıması olan ahlak bilincinin, vicdanın sürekliliği.
Disiplinin bile, ancak bir insan bilincinde serbest olarak kabul edildiği zaman bir anlamı vardır. Devletin, dinin veya partinin kendi ülkülerine bağlı olup olmadıklarını ancak onlara bağlı olan bu bilinç denetleyebilir. Bilincin kendi «bağımlılığını» sürekli olarak eleştirmesi ahlakın öz varlığıdır. Bilinç disipline boyun eğer ama disiplinin üstünde, ona hükmeden bir ülkü vardır. Eğer site, kilise veya parti kendi ülkülerinden ayrılırlarsa, bilinçli insanın ödevi onlardan ayrılmak, hatta baskı yaparlarsa onlarla savaşmaktır. Antigone’nin bildirisi bu uyanıklık, bu yapıcı tenkit, bu haklı başkaldırma görevini dile getirir. Doğrudan doğruya bütün totaliter yönetimlere karşı koyar ve onlardan kaçınmaya imkan verir. Bu örnek, aynı zamanda, hem ahlaki ilerlemeyi ve eskimiş değerler ile yeni değerler arasındaki savaşı ortaya koyan bir örnektir. 
Antigone kendisini fedakarlığa yönelten sebeplerin yetersizliğini kabul etmek zorunda kalırsa da, temiz kalma arzusunu zedeleyecek şekilde yaşamayı reddetmekte diretir. Gerçekten yüce olan bu esere, yazarın karamsarlığı iyice sinmiştir (piyes kahramanının gerçek dünyayı kabul edememesi dışında kaderin hiçbir etkisi görülmez). Bu eser, üslubu ve özellikle yazarın kişilere ve konuya verdiği biçimle zaman zaman Giraudoux’nun tarzını hatırlatır 
Meydan Laorusse / S 9

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı