Nedir

Antijen Nedir, Ne Demek, Özellikleri Hakkında Bilgi

Antijen nedir, ne demek, yapısı ve özellikleri nasıldır. Antijen nerede bulunur, antijen işlenmesi ve sunulması hakkında bilgi

ANTİJEN. Vücuda girdiği zaman kandi bağışıklık cisimlerinin (antikor) oluş masına neden olan, organizmaya yabancı madde.

Birçok madde bu özelliği gös terebilir ama, antijenler özellikle protein ve karbonhidrat yapısında olar maddelerdir. Bir maddenin antijen özelliği gösterebilmesinin başlıca belirtileri, organizmanın kalıtsal yapısına yabancı bulunması, büyük moleküllü proteinler olması, organizmada yayılış ve atılış hızı ile taşıdığı antijen miktarıdır. Hapten adı verilen küçük moleküller bazen vücutta bulunan daha büyük moleküllerle birleşerek antijen özelliği kazanabilirler. En çok bilinen antijenler mikroorganizmalardır.

Antijenler yapılarına göre üç sınıfa ayrılırlar. Birincisi, insan vücudunda bulunan ve her insanda farklı özellikler gösteren doğal antijenlerdir. Bunlar doku antijenleri adını alırlar. Kan grupları doku antijenleri sınıfına girer. Laboratuvarda sentez yoluyla elde edilen, doğada bulunmayan antijenler sentetik antijenler sınıfını oluşturur, üçüncü sınıfı olan yarı sentetik antijenler ise, bilinen doğal antijenlere kimyasal kökler eklenmesiyle elde edilen antijenlerdir.

Antijenler kimyasal bir yapı özelliği olarak, kendilerine karşı organizmada oluşturdukları antikorlarla özgül olarak birleşirler. Gerekli boyuta ulaşmış ve insanın kan dolaşımına girebilmiş birçok kimyasal madde antijen özelliği gösterir. Canlıların kalıtsal yakınlıklarına göre antijenler; kalıtsal olarak birbiriyle ilişkisi olmayan canlıların oluşturduğu antijenler, aynı türdeki canlıların oluşturduğu ayrı yapıdaki antijenler, organizmanın kendisine karşı oluşturduğu antijenler ve kalıtsal yapı bakımından farklı canlıların aynı yapı ve nitelikteki antijenleri olarak da ayrılırlar.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı