Nedir

Antisepsi Nedir, Özellikleri Hakkında Bilgi

Antisepsi nedir, ne demek, antisepsi uygulamaları nerede uygulanır, ilkeleri nelerdir. Antisepsi hakkında bilgi

ANTİSEPSİ. Mikrop öldürücü maddelerle canlı organizmaların bozulmalarının önlenmesi

Mikrop öldürücü maddelere genel olarak antiseptik maddeler adı verilmektedir. Mikroplarla hastalıklar arasındaki ilişkilerin keşfedilmesi, antiseptik maddelerin önemini arttırmış, Koch ve Pasteur’ün bu yoldaki çalışmaları ile bakterilere karşı önlem alınması gerçeği tıp alanında yeni bir çığır açmıştır. Bakterilerin etkisiz hale getirilmesi yolundaki gelişmeler, bir yandan salgın hastalıkların önlenmesini sağlarken, öte yandan da kirli ve mikroplu ortamda yapılan çeşitli tıbbi müdahalelerin ortaya çıkardığı sorunları gidermiştir, özellikle ameliyat sırasında ve yaraların temizlenmesinde gelişen antisepsi yöntemleri, yan komplikasyonları önlemek bakımından büyük önem taşımıştır.

Bakterileri yok etmek cerrahi müdahalelerde kullanılan araç ve gereçleri kimyasal etkenlerle temizlemek, pansumanlarda ve yaraların iyileştirilmelerinde kullanılan maddeleri mikroplardan arındırmak, antisepsinin içerdiği önlemler arasındadır. Antisepsiye kısaca, mikropsuzlaştırma da denilmektedir. Günümüzde çeşitli antisepsi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunların arasında ısı, basınç altında sıcak buhar akımı ve iyonize edilmiş elektromag-netik ışınımlar sayılabilir. Bakterilerin, çok yüksek titreşimli ses dalgaları ile parçalanmalarını sağlayan son ve gelişmiş yönteme de ses ötesi steril izasyon adı verilmektedir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı