Biyografi

Antisthenes Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgi

Antisthenes kimdir, Kinizm okulunun kurucusu, Yunanlı düşünür Antisthenes hakkında bilgi

Gorgias’tan ders almış, sonra Sokrates ile tanışmış ve onun özellikle erdemlilikle ilgili görüşlerinden etkilenmiştir. Peloponnes Savaşı’ndan sonra, kendi kurduğu Kynosarges Gymnasium’unda felsefe dersleri veren Antisthenes’in görüşüne, okulun adından dolayı böyle denmiştir.

Antisthenes ve öğrencileri doğal bir sadelikle yaşıyor, giyim kuşamlarına dikkat etmiyor, hatta toplu yaşama kurallarına uymuyorlardı. O nedenle kendilerine, köpek gibi gezenler anlamında Kinik; okullarına Kinizm denilmesini benimsemişlerdir (Yunancada kyon köpek, kynosarge ise köpeklerin sığındıkları yer demektir).

Antisthenes, Sokrates’in erdemin bilgiyle elde edilebileceği ve hayatın amacının mutluluk olduğu fikirlerini kabul etmiştir. Ancak Sokrates’in görüşlerini çok abartmış ve uygulanmasını güç bir duruma sokmuştur. Doğal bir yaşam sürme düşüncesinde de Georgia’dan etkilenmiştir. Antisthenes’e göre insanın amacı mutluluktur, mutluluk ise içsel bir özgürlükle gerçekleşir. İnsanlar alçakgönüllü olarak, doğal bir sadelikle, hatta ilkel bir şekilde yaşayarak öz varlıklarına egemen olabilirler, iç bağımsızlık ve özgürlüklerini sağlayabilirler. İnsan tutkularından kurtulduğu oranda özgürleşir ve tanrıya yaklaşır, Antisthenes’e göre erdem ve sadelik her şeyden üstündür ve öğretilebilir. Ona göre, sosyal sınıfların hiçbir anlamı yoktur, onun için köle ile özgür bir insan arasında da bir ayrım olmaması gerekir.

Antisthenes’in öğrencilerinden Diyojen (Mö 412-323) onun fikirlerine yürekten bağlanmış ve görüşlerinin yayılmasını sağlamıştır. Antisthenes’in doğaya uygun yaşama görüşü Stoalılar üzerinde etkili olmuştur. Çok sayıda eser yazdığı bilinen Antisthenes’in hiçbir yapıtı günümüze kadar gelememiştir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı